Labdien! Slēdzu pakalpojuma līgumu, saņēmu dokumentus ar kurjeru un tos parakstīju. Tuvāk aplūkojot otras puses parakstus un zīmogu, redzu, ka tie ir “drukāti” ar printeri jeb mehāniski atveidoti. Dokumentu juridiskā spēka likuma 5. panta pirmais punkts nosaka: “Dokuments parakstāms pašrocīgi. Organizācijas dokumentu paraksta persona, kuras amats norādīts dokumentā. Personiskais paraksts, kas papīra dokumentā atveidots ar tehniskiem līdzekļiem, nenodrošina dokumenta juridisko spēku.” Dokuments nav parakstīts elektroniski – es veicu fizisku parakstu. Otras puses paraksta vietā ir atveidots paraksts un zīmogs. Dokumentā nav atsauces par to, ka tas būtu parakstīts elektroniski. Vai līgums šādā gadījumā ir spēkā? Vai tas ir juridiski saistošs?
Jūsu atsauce uz Dokumentu juridiskā spēka likuma 5. panta pirmā punkta normu, kas nosaka, ka dokumentam nav juridiska spēka gadījumā, ja personiskais paraksts papīra dokumentā atveidots ar tehniskiem līdzekļiem, ir pamatota. (Elektronisko dokumentu likuma 3. panta otrā daļa nosaka, ka elektroniskais dokuments uzskatāms par pašrocīgi parakstītu, ja tam ir drošs elektroniskais paraksts.) Tomēr jāņem vērā arī līguma noslēgšanas process.
Jūsu minētajā situācijā tika slēgts līgums starp klātneesošām personām. Civillikuma 1535. pants paredz: “Puses var dot savu piekrišanu vai nu abas reizē, vai viena pirms otras; tādā kārtā darījums var iesākties vai nu ar vienas puses apsolījumu, kuru pēc tam pieņem otra puse, vai arī ar pieņemšanu, kas izteikta pieprasījuma vai lūguma veidā.” Slēdzot līgumu starp klātneesošām personām, piemērojams Civillikuma 1537. pantā noteiktais: “Ja līgumu slēdz starp klātneesošiem, tad tas uzskatāms par noslēgtu no tā brīža, kad priekšlikuma piedāvātāju ir sasniegusi priekšlikuma saņēmēja beznosacījuma piekrišana.”
Saņemot otras līgumslēdzējas puses (līdzēja) neparakstītu līgumu, jūs esat saņēmis līguma piedāvājumu. Vienpusēji parakstot līgumu, jūs no savas puses esat apliecinājis gatavību uzņemties noteiktas saistības. Civillikums nenosaka, kuram no līdzējiem pirmajam ir jāparaksta līgums. Līdz ar to nav būtiski, kura puse pirmā uz līguma uzliek savu parakstu. Svarīgi ir tas, ka līgums par galīgi noslēgtu uzskatāms tikai tad, kad starp līdzējiem notikusi pilnīga vienošanās, kuru apliecinājušas abas puses.
Civillikuma otrās nodaļas (“Līgumi”) 1511.–1513. pantā ietverts skaidrojums jēdzienam “līgums”. Līgums plašākā nozīmē ir ikkatra vairāku personu savstarpēja vienošanās par kādu tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Līgums šaurākā nozīmē ir vairāku personu savstarpējs ar vienošanos pamatots gribas izteikums, kura mērķis ir nodibināt saistību tiesību. Katra saistību līguma būtībai pieder vienas puses apsolījums un tā pieņemšana no otras puses (vienpusējs līgums) vai savstarpējs apsolījums un tā pieņemšana no abām pusēm. Vienpusējs apsolījums, kuru vēl nav pieņēmusi otra puse, nenodibina saistību.
Tātad, saņemot jūsu vienpusēji parakstīto līgumu, otram līdzējam atliek tikai līgumu parakstīt, lai tas iegūtu juridisku spēku. Šādos gadījumos parasti abu pušu rīcībā jābūt abpusēji parakstītam līgumam. Ja jūs tādu neesat saņēmis, tas jālūdz otrai pusei, lai jūsu rīcībā būtu dokumentārs apliecinājums noslēgtā līguma spēkā esamībai.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!