Labdien! Runa ir par virsstundām summētā darba laika ietvaros. Ja darba devējs ir noteicis summēto darba laiku, bet par darba grafika izmaiņām nav laikus brīdinājis darbinieku un ir izsaukums ierasties darbā, pieņemsim, stundas laikā, vai tas būs uzskatāms par virsstundu darbu? Protams, ka darba devējam izdevīgāk šādu izsaukumu uz darbu kompensēt ar brīvu laiku citā dienā, bet darbiniekam diez vai šāds risinājums ir izdevīgāks.
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Darba likuma normas paredz, ka par virsstundu darbu pusēm ir jāvienojas rakstveidā. Piekrišana darba devēja sagatavotam grafikam, kurā ir norādīts, ka pārskata periodā ir nepieciešams veikt virsstundas, ir uzskatāma par šādu vienošanos.
Savukārt virsstundu aprēķināšana (konstatēšana), līdz ar to virsstundu darba atlīdzināšana summētā darba laika gadījumā tiek veikta, tikai noslēdzoties pārskata periodam. Piemēram, ja summētā darba laika pārskata periods ir trīs mēneši, tad virsstundu darba atlīdzināšana tiek veikta, noslēdzoties pārskata periodam – trijiem mēnešiem. Ja pārskata periodā darbinieka nostrādāto stundu skaits pārsniedz darbinieka normālo darba laiku, tad ir konstatējams virsstundu darbs.
Atsevišķos gadījumos atbilstoši Darba likuma 136. panta trešajai daļai darba devējam ir tiesības nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez viņa rakstveida piekrišanas. Šie izņēmuma gadījumi ir šādi:
Atbildot uz jūsu jautājumu, norādāms, ka pats par sevi izsaukums ierasties darbā nerada virsstundas.
Virsstundu darbu ir iespējams atlīdzināt divējādi:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!