E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35860
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Izsaukums steidzami ierasties darbā nav uzskatāms par virsstundu darbu

J
jautā:
19. martā, 2025
Viesturs

Labdien! Runa ir par virsstundām summētā darba laika ietvaros. Ja darba devējs ir noteicis summēto darba laiku, bet par darba grafika izmaiņām nav laikus brīdinājis darbinieku un ir izsaukums ierasties darbā, pieņemsim, stundas laikā, vai tas būs uzskatāms par virsstundu darbu? Protams, ka darba devējam izdevīgāk šādu izsaukumu uz darbu kompensēt ar brīvu laiku citā dienā, bet darbiniekam diez vai šāds risinājums ir izdevīgāks. 

A
atbild:
27. martā, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva.

Darba likuma normas paredz, ka par virsstundu darbu pusēm ir jāvienojas rakstveidā. Piekrišana darba devēja sagatavotam grafikam, kurā ir norādīts, ka pārskata periodā ir nepieciešams veikt virsstundas, ir uzskatāma par šādu vienošanos.  

Savukārt virsstundu aprēķināšana (konstatēšana), līdz ar to virsstundu darba atlīdzināšana summētā darba laika gadījumā tiek veikta, tikai noslēdzoties pārskata periodam. Piemēram, ja summētā darba laika pārskata periods ir trīs mēneši, tad virsstundu darba atlīdzināšana tiek veikta, noslēdzoties pārskata periodam – trijiem mēnešiem. Ja pārskata periodā darbinieka nostrādāto stundu skaits pārsniedz darbinieka normālo darba laiku, tad ir konstatējams virsstundu darbs. 

Atsevišķos gadījumos atbilstoši Darba likuma 136. panta trešajai daļai darba devējam ir tiesības nodarbināt darbinieku virsstundu darbā bez viņa rakstveida piekrišanas. Šie izņēmuma gadījumi ir šādi: 

  • ja to prasa sabiedrības visneatliekamākās vajadzības;
  • lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kas nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;
  • steidzama, iepriekš neparedzēta darba pabeigšanai noteiktā laikā.

Atbildot uz jūsu jautājumu, norādāms, ka pats par sevi izsaukums ierasties darbā nerada virsstundas. 

Virsstundu darbu ir iespējams atlīdzināt divējādi:  

  1. ja darbinieks ir veicis virsstundu darbu, tad saskaņā ar Darba likuma 68. panta pirmo daļu viņš saņem piemaksu ne mazāk kā 100% apmērā no noteiktās dienas vai stundas likmes;
  2. saskaņā ar Darba likuma 136. panta devīto daļu līdz ar vienošanos par virsstundu darbu vai norīkošanu to veikt darbinieks un darba devējs var vienoties, ka darbiniekam piemaksu par virsstundu darbu aizstāj ar apmaksātu atpūtu citā laikā atbilstoši nostrādāto virsstundu skaitam, kā arī par šāda apmaksāta atpūtas laika piešķiršanas kārtību. Darba likuma 136. panta desmitajā daļā noteikts: ja darbiniekam nepiešķir piemaksu par virsstundu darbu, bet to aizstāj ar apmaksātu atpūtu, tad šādu apmaksātu atpūtu piešķir mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas, bet, ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Ja darbinieks un darba devējs par to vienojas, tad apmaksāto atpūtu var pievienot ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam, atkāpjoties no šajā daļā noteiktās vispārīgās kārtības.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas