E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35337
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kad un kādā apmērā var lūgt nemantiskā kaitējuma atlīdzinājumu administratīvajā procesā

J
jautā:
06. februārī, 2025
Jeļena

Es uzrakstīju paziņojumu par trūcīgas personas statusa pagarināšanu, saņēmu lēmumu par atteikumu un to pārsūdzēju. Kad sākas administratīvais process? Vai tad, kad es uzrakstīju iesniegumu vai kad sāku to pārsūdzēt? Kādā apmērā un par ko es varu pieprasīt nemateriālo zaudējumu kompensāciju administratīvajā procesā? es varu pamatot prasību kompensēt nemateriālos zaudējumus? 

A
atbild:
18. februārī, 2025
Sandis Zellis
jurists

Konkrētajā situācijā administratīvā lieta ir ierosināta iestādē, pamatojoties uz iesniegumu par attiecīgā statusa piešķiršanu. 

Administratīvās atbildības likuma 92. pants noteic, ka ikviens ir tiesīgs prasīt atbilstīgu atlīdzinājumu par mantiskajiem zaudējumiem vai nemantisko kaitējumu, kas viņam nodarīts ar administratīvo aktu vai iestādes faktisko rīcību. 

Vēršama uzmanība –, ja attiecīgais lēmums jau ir pārsūdzēts tiesā, atlīdzinājumu šobrīd nevar lūgt. Jāsagaida tiesas gala nolēmums. Proti, saskaņā ar minētā likuma 93. panta trešo daļu, ja atlīdzinājums nav prasīts vienlaikus ar administratīvā akta vai faktiskās rīcības apstrīdēšanu vai pārsūdzēšanu, iesniegumu par atlīdzinājumu var iesniegt iestādei, kas nodarījusi zaudējumus vai kaitējumu; atlīdzinājumu iestādei var prasīt, ja ir pabeigta attiecīgās administratīvās lietas izskatīšana pēc būtības (ir stājies spēkā augstākas iestādes lēmums, un tas nav pārsūdzēts, ir stājies spēkā tiesas spriedums, vai arī tiesvedība lietā ir izbeigta, pamatojoties uz minētā likuma 282. panta 7. punktu). 

Nemantiskā kaitējuma atlīdzināšanas kārtība detalizētāk noteikta Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā. Respektīvi, minētā likuma 8. pants noteic, ka nemantiskais kaitējums šā likuma izpratnē ir ar iestādes prettiesisku administratīvo aktu vai prettiesisku faktisko rīcību nodarīts: 

  • fiziskās personas dzīvības, veselības, brīvības, goda un cieņas, personiskā vai ģimenes noslēpuma, citu nemantisko tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizskārums, kā rezultātā radušās nelabvēlīgas nemantiskās sekas; 
  • juridiskās personas darījumu reputācijas vai citu nemantisko tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizskārums, kā rezultātā radušās nelabvēlīgas nemantiskās sekas. 

Atbilstoši minētā likuma 14. panta ceturtajai daļai nemantiskā kaitējuma atlīdzību nosaka līdz 7000 eiro. Ja nodarīts smags nemantiskais kaitējums, atlīdzību var noteikt līdz 10 000 eiro, bet, ja nodarīts kaitējums dzīvībai vai sevišķi smags kaitējums veselībai, maksimālais atlīdzības apmērs var būt līdz 30 000 eiro.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 108 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas