Labdien! Esmu grūtniece pirmajā trimestrī. Tā kā man ir sarežģījumi, ārste ir izsniegusi darbnespējas lapu. Uzņēmumā strādāju divarpus gadus, uzzināju, ka šonedēļ uzņēmums ir iesniedzis maksātnespējas pieteikumu. Vai mani kā grūtnieci var atlaist no darba, kamēr atrodos uz darbnespējas lapas, ja uzņēmums ir pieteicis maksātnespēju? Vai man pienākas kompensācijas vai samaksas? Ja grūtniecība turpinās ar sarežģījumiem un ārsts nolemj darbnespējas lapu pagarināt, vai man pienāksies maternitātes, bērna kopšanas, vecāku un citi pabalsti? No kādām summām tos aprēķinās un izmaksās?
Par atlaišanu uzņēmuma maksātnespējas gadījumā
Saskaņā ar Darba likuma 109. panta 1. punktu darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, izņemot gadījumus, kas noteikti Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā. Darba likuma 101. panta 10. punktā noteikts, ka darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu gadījumā, ja tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība.
Ievērojot, ka Maksātnespējas likuma 64. panta pirmās daļas 1. punkts paredz, ka administratoram pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas ir visas normatīvajos aktos, parādnieka statūtos vai līgumos paredzētās pārvaldes institūciju tiesības un pienākumi, administratoram Darba likuma 101. panta 10. punktā noteiktajā kārtībā ir tiesības uzteikt darba līgumu ar grūtnieci.
Atlaistajiem darbiniekiem tādā gadījumā pienākas atlaišanas pabalsts atbilstoši Darba likuma 112. pantā norādītajiem apmēriem. Vienlaikus jāpiebilst, ka darba devēja maksātnespējas gadījumā nepieciešams iesniegt kreditora prasījumu maksātnespējas procesa administratoram, lai saņemtu atlaišanas pabalstu un citas no darba devēja pienākošās summas (piem., kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu u. c. prasījumus, ja tādi ir).
Aicinām jūs maksātnespējas reģistrā (šajā tīmekļvietnē) sameklēt informāciju par savu darba devēju (ievadot darba devēja nosaukumu sadaļā “Parādnieka nosaukums”), lai nenokavētu kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņu.
Par valsts pabalstiem
Tiesības uz maternitātes pabalstu (grūtniecības atvaļinājums, dzemdību atvaļinājums) saglabājas, ja sieviete ir zaudējusi darba ņēmējas statusu saistībā ar uzņēmuma likvidāciju 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma. Likuma norma par 210 dienām nav piemērojama, ja kopš darba devēja likvidācijas aizritējis vairāk laika. Lai saņemtu maternitātes pabalstu, jābūt veiktām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā sācies grūtniecības atvaļinājums, vai ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā. Pabalsta apmērs ir 80% no tā pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
Ja ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad būs tiesības arī uz vecāku pabalstu. Pabalsta piešķiršana un apmaksa:
piešķir vienam no bērna vecākiem vienlaikus ar bērna kopšanas pabalstu. Apmērs ir 60% no tā pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ja kopējais pabalsta saņemšanas periods ir 13 mēneši. Savukārt pabalstu 43,75% apmērā piešķir tā pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai 19 mēnešus.
2025. gadā vecāku pabalstu, neatrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, var saņemt 75% apmērā no piešķirtā pabalsta. Pabalsta saņemšanas periods: ir iespēja izvēlēties kopējo vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu, kuru veido vecāku pabalsts un vecāku pabalsta nenododamā daļa, proti, 19 mēnešus, no kuriem 15 mēnešus no bērna piedzimšanas dienas var izmantot līdz dienai, kad bērns sasniedz pusotra gada vecumu, vai 13 mēnešus, no kuriem deviņus mēnešus no bērna piedzimšanas dienas var izmantot līdz bērna viena gada vecumam. Vecāku pabalsta nenododamo daļu var saņemt, tikai atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā vai negūstot ienākumus kā pašnodarbinātajam.
Lai noskaidrotu konkrētas minēto pabalstu summas un izvēli par vecāku pabalsta saņemšanu (piemēram, bērna tēvam), aicinām vērsties VSAA, piemēram, rakstot savus jautājumus uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv.
Bērna kopšanas pabalstu valsts izmaksā vienam no bērna vecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu faktiski kopj un audzina bērnu līdz divu gadu vecumam. Pabalsta apmērs: līdz bērna pusotram gadam – 171 eiro mēnesī, par bērna kopšanu no pusotra līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro mēnesī.
Tāpat valsts izmaksā vienreizējo bērna piedzimšanas pabalstu Latvijā pastāvīgi dzīvojošam vienam no vecākiem par katru bērnu, kuram ir piešķirts personas kods. Pabalsta apmērs ir 421,17 eiro.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!