Labdien! Reģistrējos kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Pēc katra ceturkšņa beigām attiecīgajos datumos iesniedzu MUN deklarāciju un samaksāju 25% nodokli no ieņēmumiem. Ieejot EDS, biju pārsteigta, ka esmu parādā valstij 120 eiro. Ņemot vērā, ka es jau maksāju VSAOI (kas ietilpst 25% no MU ieņēmumiem), esmu neizpratnē, kādēļ man papildus bija jāiesniedz apliecinājums, lai atbrīvotu no VSAOI iemaksām (ja ceturksnī nepārsniedz minimālo algu)? Kas notiktu situācijā, ja alga tomēr pārsniegtu minimālo algu? 25% MUN + 31,07% VSAOI + 10% pensijām = 66,07%. Vai tas būtu jāpārskaita valstij? Ceturkšņa sākumā nevaru zināt, cik nopelnīšu. Tas var būt virs minimālās algas. Kas notiek tādā gadījumā? Kādēļ to visu nevar vienkāršot un maksāt 25% no jebkura ieņēmuma? Ja paralēli savam mazajam biznesam izdomāju strādāt algotu darbu citur, vai manam darba devējam nebūs problēmu, ka esmu reģistrēta kā MUN maksātājs? Vai man vai viņam no VID pēc kāda laika nepienāks kārtējie brīnumi, soda naudas u. tml.? Vai labāk tomēr iepauzēt savu mazo biznesu un pārtraukt MU darbību, tiklīdz atrodu algotu darbu? Paldies!
Jau no 2021. gada 1. jūlija likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ir noteiktas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tas ir obligāts maksājums, ko par katru personu jāveic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālais iemaksu objekts ceturksnī 2024. gadā ir 2100 eiro (700 eiro mēnesī).
Likumā paredzēts –, ja pašnodarbinātais (arī MUN maksātājs ir pašnodarbinātais), kurš vienlaikus nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa ienākumi no saimnieciskās darbības ceturksnī nesasniegs trīs valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas (2100 eiro), viņš VID EDS var iesniegt apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem:
Ja pašnodarbinātais nav iesniedzis VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) viņam aprēķina minimālās iemaksas, kas pašnodarbinātajam papildus jāveic, ja viņš nav veicis iemaksas vismaz no 2100 eiro ceturksnī.
Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis apliecinājumu VID par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem (ka tie nesasniegs 2100 eiro ceturksnī), tad minimālās iemaksas VSAA neaprēķina un pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.
Aprēķinot minimālās iemaksas mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam, tiek ņemts vērā VID deklarētais apgrozījums. VSAA aprēķina minimālās iemaksas 10 procentu apmērā valsts pensiju apdrošināšanai, kas pašnodarbinātajam jāveic, lai obligātās iemaksas būtu veiktas minimālajā apmērā. Ja apgrozījums ceturksnī ir mazāks par minimālo iemaksu objektu (t. i., mazāks par trim minimālajām mēneša darba algām), tad VSAA aprēķina minimālās obligātās iemaksas, kuras jāpiemaksā līdz minimālo iemaksu objektam (šogad – līdz 700 eiro), bet, ja lielāks, tad VSAA minimālās obligātās iemaksas neaprēķina.
MUN maksātājam minimālās iemaksas no starpības līdz minimālajam iemaksu objektam jāveic 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai.
Informācija ar piemēriem pieejama VSAA tīmekļvietnē šeit.
Piemēram, ja MU apgrozījums ceturksnī ir 1200 eiro (400 eiro x 3) un ja VID iesniegums par prognozējamajiem ienākumiem nav iesniegts:
Pašnodarbinātajam ir pienākums katru gadu līdz 23. oktobrim veikt aprēķinātās minimālās iemaksas par iepriekšējo gadu.
Par 2023. gadu pašnodarbinātajam ir pienākums veikt aprēķinātās minimālās iemaksas līdz 2024. gada 23. oktobrim.
Pašnodarbinātajam ir tiesības arī gada laikā (pēc paziņojuma saņemšanas EDS) veikt minimālās iemaksas brīvprātīgi, ja viņš to vēlas.
VID informācija pašnodarbinātajiem, tostarp MUN maksātājiem, tiek regulāri paziņota. Ir vienkārši katra gada sākumā līdz 17. janvārim ieiet VID EDS un aizpildīt paziņojumu visam gadam, ka nevienā ceturksnī nebūs ienākumu, kas lielāki par trim minimālajām algām.
Apliecinājumu var iesniegt īpaši tam izveidotā veidlapā, kas pieejama EDS sadaļā “Dokumenti/No veidlapas/ Dokumentu grupa/Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti/Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”.
Apliecinājumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus. Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis VID minēto apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ienākumiem, VID informāciju nodod VSAA. VSAA minimālās iemaksas neaprēķina, un pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.
Likumos nav paredzētas sankcijas par “kļūdu prognozē”. Sods netiek piemērots, ja kādā mēnesī MUN apgrozījums (ieņēmumi) ir lielāks par 700 eiro (šogad).
Ja paralēli savam mazajam biznesam izdomāsiet strādāt algotu darbu citur, tad likumā noteiktā minimālo iemaksu prasība būs konkrētajā situācijā. Darba devējam neradīsies problēmas tāpēc, ka jums ir savs bizness un esat MUN maksātājs.
Proti, ja persona vienlaikus ir darba ņēmēja un pašnodarbināta, deklarētos obligāto iemaksu objektus summē. Tātad minimālais iemaksu objekts tiek noteikts abiem statusiem – tiek summēta darba alga un MUN apgrozījums.
Tikai tad, ja darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, deklarētais (summētais) obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par minimālo obligāto iemaksu objektu (trim minimālajām darba algām), obligātās iemaksas no starpības starp minimālo obligāto iemaksu objektu un deklarēto obligāto iemaksu objektu no saviem līdzekļiem veic darba devējs (likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 20.4 panta otrā daļa).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!