Sveiki! Strādāju ražošanas uzņēmumā. Darba devējs vēlas ieviest jaunu “atzīmēšanās” sistēmu, kas nodrošinās, ka darbinieki nevar atzīmēties citu vietā. Vai darba devējam ir tiesības uzstādīt ierīces, kas prasa darbinieka biometriskos datus (sejas atpazīšanu, pirkstu nospiedumus)?
Lai ieviestu “atzīmēšanās” sistēmu, kas prasa darbinieka biometriskos datus, piemēram, sejas atpazīšanu vai pirkstu nospiedumus, darba devējam jāņem vērā, ka saskaņā ar Datu regulas 9. pantu biometrisko datu apstrāde ir aizliegta. Tomēr pastāv izņēmumi, kas ļauj konkrētos datus apstrādāt, piemēram, šajā gadījumā tā varētu būt darbinieka skaidra un nepārprotama piekrišana minēto datu apstrādei. Informācija par visiem izņēmumiem ir pieejama šeit.
Darba devējam jāizvērtē, vai mērķi, piemēram, darba laika uzskaiti vai piekļuves kontroles nodrošināšanu, iespējams sasniegt ar privātumu mazāk aizskarošām metodēm, piemēram, izmantojot čipkartes. Biometrisko datu izmantošana ir pieļaujama tikai tad, ja tā ir absolūti nepieciešama, piemēram, paaugstināta drošības līmeņa nodrošināšanai.
Darba devējam jāizstrādā alternatīvas piekļuves kontroles metodes, piemēram, čipkartes vai virtuālās kartes, lai darbiniekiem būtu izvēle. Ja alternatīvas netiek piedāvātas, darbinieka piekrišana izmantot biometriskos datus netiks uzskatīta par brīvi sniegtu un attiecīgi nebūs likumīga. Jāatceras, ka piekrišana līguma nosacījumiem pati par sevi nav uzskatāma par piekrišanu konkrēto personas datu apstrādei.
Turklāt jāievēro noteikti principi:
Plašāka informācija par biometrisko datu apstrādi pieejama DVI sagatavotajā skaidrojumā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!