E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34523
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Kā var nodibināt kopīpašumu

J
jautā:
13. novembrī, 2024
Artis

Labdien! Vai es varu apmaksāt izrakstītus rēķinus par savas draudzenes privātmājas būvniecību? Ja es to daru, vai uzbūvētā māja, nododot to ekspluatācijā, tiks reģistrēta kā kopīpašums? Paldies jau iepriekš. 

A
atbild:
22. novembrī, 2024

Civillikuma 1815. pants noteic, ka saistība ir jāveic pašam tikai tad, kad saistības priekšmets attiecas vienīgi uz saistītā personīgu darbību. Visos gadījumos, kad nav nepieciešams veikt personīgu darbību, saistību var izpildīt ikviena trešā persona parādnieka vietā, pat bez viņa ziņas un pret viņa gribu. Tā kā rēķinu apmaksa nav personīga darbība, pakalpojumu sniedzējam nav pamata nepieņemt trešās personas izpildījumu. No jautājuma izsecināms, ka personas nav laulātas, tādēļ šāda rēķinu apmaksa netiks automātiski uzskatīta par ieguldījumu nekustamajā īpašumā un otru personu nepadarīs par kopīpašnieku. Atbilstoši Civillikuma 968. pantam uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka atzīstama par tās daļu. Līdz ar to ēkas īpašnieks būs tā pati persona, kurai ir nostiprinātas īpašumtiesības uz zemesgabalu.  

Kopīpašums var tikt nodibināts, pamatojoties uz tiesisku darījumu, likumu, tiesas spriedumu vai administratīvo aktu. Ja norādītajā gadījumā personas nav laulātas, tad vienīgais veids, kā nostiprināt nekustamo īpašumu kopīpašumā, ir ar tiesiskā darījuma palīdzību. Jūs ar draudzeni varat noslēgt nekustamā īpašuma atsavinājuma līgumu, uz kura pamata veiksiet ieguldījumu mājas būvniecībā un attiecīgi par to iegūsiet domājamo daļu no nekustamā īpašuma.  

Tā kā tāds darījums ir jāieraksta zemesgrāmatā, tad atsavinājuma līgums ir jānoslēdz rakstveidā, iekļaujot tajā darījuma būtiskās sastāvdaļas (Civillikuma 1483. panta 3. punkts). Uz šī darījuma pamata jūs varēsiet nodibināt kopīpašumu uz nekustamo īpašumu, kas sastāvēs no zemesgabala un ēkas. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 83 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas