E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34324
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Vai kaimiņa izbūvētā terases nojume ir likumīga

J
jautā:
22. oktobrī, 2024
Svetlana

Labvakar! Daudzdzīvokļu mājā kaimiņi virs mana dzīvokļa izbūvēja nojumi savai terasei, kas izmainīja mājas fasādes izskatu. Vai tas ir likumīgi, vai šīs izmaiņas nebija jāsaskaņo ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem? 

A
atbild:
05. novembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Lauma Bērziņa, zvērināta advokāte

Dzīvojamās mājas dzīvojamās mājas un tās ārtelpu (galeriju, balkonu, lodžiju, terašu) ārējās norobežojošās konstrukcijas (tai skaitā sienas, arhitektūras elementi, jumts, koplietošanas telpu logi un durvis, arī ārdurvis) ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Dzīvokļa īpašuma likuma 4. pantā ir teikts, ka uz šādu kopīpašumu attiecināms Civillikuma 1067.–1072. pants. No Civillikuma izriet, ka rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu, ja vien Dzīvokļa īpašuma likumā nav noteikts citādi.  

Jūsu gadījumā, iespējams, atbilde rodama Dzīvokļa īpašuma likuma 11. pantā, kurā teikts, ka dzīvokļa īpašniekam ir tiesības bez saskaņošanas ar citiem dzīvokļu īpašniekiem, bet ievērojot normatīvo aktu prasības, veikt būvdarbus atsevišķajā īpašumā (dzīvoklī), ciktāl tas neskar kopīpašumā esošo daļu vai citus dzīvokļu īpašumus. Ja būvdarbi atsevišķajā īpašumā (dzīvoklī) skar kopīpašumā esošo daļu, tad dzīvokļa īpašniekam nepieciešams Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā saņemt dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu, vai, ja būvdarbi atsevišķajā īpašumā (dzīvoklī) skar citu atsevišķo īpašumu (dzīvokli), tad dzīvokļa īpašniekam nepieciešams saņemt attiecīgā dzīvokļa īpašnieka piekrišanu. 

Jautājumus, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu, izlemj dzīvokļu īpašnieku kopība Dzīvokļa īpašuma likuma 16. pantā un 17. pantā noteiktajos gadījumos un kārtībā. Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamajā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 72 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas