Pēc cik ilga laika var no jauna iegūt bezdarbnieka statusu pēc NVA lēmuma par tā zaudēšanu

J
jautā:
15. oktobrī, 2024
ILZE

Labdien! Vai bezdabnieka statusu, arī pabalstu var atjaunot, ja tas tika zaudēts konsultācijas neapmeklēšanas dēļ (iemesls atrašanās ārpus Latvijas)? Ar inspektori saziņa notiek tikai e-pastā, kur tika paskaidrots neierašanās iemesls.

A
atbild:
17. oktobrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka pabalstu maksā tad, ja Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ir piešķirts bezdarnieka statuss.

Bezdarbniekam ir pienākums laikus paziņot NVA par apstākļiem, kas ietekmē viņa tiesības atrasties bezdarbnieka statusā. Bezdarbniekam pirms izbraukšanas no Latvijas uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti, Eiropas Ekonomikas zonas valsti vai Šveices Konfederāciju darba meklēšanas nolūkā ir jāierodas NVA, lai nekavējoties sniegtu priekšlikumus individuālā darba meklēšanas plāna izstrādei un aktualizēšanai. Ja bezdarbnieks nevar ierasties NVA individuālā darba meklēšanas plānā norādītajā datumā, tad viņam jāsazinās ar atbildīgo darbinieku un jāvienojas par NVA apmeklēšanu pirms individuālā darba meklēšanas plānā norādītā datuma.

Izbraucot no valsts uz ilgāku laiku, persona saglabā tiesības uz Latvijā piešķirto bezdarbnieka statusu un pabalstu, ja ir ievēroti šādi nosacījumi:

  1. persona dodas uz citu Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsti vai Šveices Konfederāciju ar nolūku meklēt darbu;
  2. persona vismaz 4 nedēļas pirms izbraukšanas bijusi reģistrēta NVA un aktīvi meklējusi darbu, regulāri uzturoties Latvijā;
  3. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā ir pieprasīts U2 dokuments par bezdarbnieka pabalsta pārcelšanu ne vēlāk kā 14 dienas pirms izbraukšanas no Latvijas;
  4. persona ir informējusi NVA par saņemto U2 dokumentu un plānoto izbraukšanu.

Informācija par bezdarbnieka pabalsta pārcelšanu un U2 dokumenta saņemšanu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pieejama šeit

Ja persona izbrauc uz valsti, kas nav Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts vai Šveices Konfederācija, vai uzturēšanās minētajās valstīs nav saistīta ar nolūku meklēt darbu, izpildot saistošos nosacījumus, tad bezdarbnieka statusa saglabāšanai jāturpina pildīt visus bezdarbnieka pienākumus, regulāri uzturoties Latvijā, tostarp nav priekšrocības darbu meklēt tikai attālināti vai meklēt tikai attālināti veicamu darbu. Šeit pieejama informācija par piemērota darba noteikšanas kritērijiem.

Ja normatīvajos aktos noteiktie pienākumi netiek pildīti, tad bezdarbnieka statuss tiek zaudēts.

Plašāk par bezdarbnieka pienākumiem var uzzināt Nodarbinātības valsts aģentūras tīmekļvietnē šeit.

Personai, kurai bezdarbnieka statusa zaudēšanas pamats ir bijis:

  1. atteikšanās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes;
  2. bezdarbnieka pienākumu nepildīšana bez attaisnojoša iemesla;
  3. nepatiesu ziņu sniegšana bezdarbnieka statusa iegūšanai un saglabāšanai;
  4. atteikšanās no bezdarbnieka statusa, iesniedzot attiecīgu paziņojumu NVA,

ir tiesības bezdarbnieka statusu iegūt no jauna ne agrāk kā pēc trim mēnešiem no dienas, kad tika pieņemts lēmums par bezdarbnieka statusa zaudēšanu.