TĒMA: Tieslietas

Iznomātu nekustamo īpašumu var pārdot, taču jārēķinās ar iespējamajām sekām

J
jautā:
14. oktobrī, 2024
Jānis

Dzīvojamā māja ir iznomāta lauku tūrisma vajadzībām kā viesu māja. Vēlos to pārdot. Kas man jādara?

A
atbild:
22. oktobrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Jums ir tiesības šo nekustamo īpašumu pārdot, slēdzot atbilstošu pirkuma darījumu. Apstāklis, ka ēka ir iznomāta, nav šķērslis īpašuma pārdošanai. Vienlaikus jāvērš uzmanība uz to, ka pēc īpašuma pārdošanas nomas līgums būs saistošs jaunajam īpašniekam, kuram būs ar to jārēķinās, ja nomas līgums ir reģistrēts zemesgrāmatā. Civillikuma 2126. pants paredz: ierakstot nomas vai īres līgumu zemesgrāmatās, nomnieks vai īrnieks iegūst lietu tiesību, kas ir spēkā arī pret trešajām personām.

Ja nomas līgums zemesgrāmatā nav reģistrēts, tad jaunais īpašnieks var izvēlēties to saglabāt vai arī jebkurā brīdī uzteikt, taču saskaņā ar Civillikuma 2174. pantu nomniekam ir dodams pietiekams laiks nomas priekšmeta atdošanai. Turklāt ir jāņem vērā: ja nomas līgums tiek uzteikts, tad nomnieks saskaņā ar šo normu var vērst pret jums kā iznomātāju prasījumus par visu zaudējumu, kādi viņam nodarīti ar priekšlaicīgu līguma izbeigšanu, atlīdzināšanu.