TĒMA: Pensijas

Nestrādājošos cilvēkus ar invaliditāti valsts apdrošina pensijai

J
jautā:
12. septembrī, 2024
Anita

No 26.06.2023. man ir piešķirta beztermiņa trešā invaliditātes grupa. Vai invaliditāte tiek ieskaitīta darba stāžā, ja man nav darba attiecību līdz vecuma pensijas sasniegšanas brīdim?

A
atbild:
26. septembrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts veic sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par personu ar invaliditāti, kura nav reģistrēta kā darba ņēmējs vai nav sociāli apdrošināta kā pašnodarbinātais. Tās ir iemaksas tikai pensijai, kas veido arī apdrošināšanas (darba) stāžu pensijai.

Likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5. pantā ir noteiktas sociāli apdrošināmās personas, tai skaitā personas ar invaliditāti. Likumā nav paredzēts, ka valsts apdrošināšana ir atkarīga no invaliditātes grupas.

Informāciju par apdrošināšanas periodiem varat uzzināt portālā Latvija.gov.lv, izvēloties e-pakalpojumu “VSAA informācija un pakalpojumi”, izziņā “Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem”.