Vai apdrošināšanas stāžu ietekmēs darba attiecību īslaicīgs pārtraukums

J
jautā:
21. augustā, 2024
AIVA

Labdien! Noslēdzot vienas darba tiesiskās attiecības un uzsākot jaunas, ir vienas nedēļas pārtraukums. Ko tas maina manā darba stāžā? Vai es varu vienu nedēļu pieteikties bezdarbniekos?

A
atbild:
26. augustā, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

Par tiesībām saņemt bezdarbnieka pabalstu

Noslēdzot darba tiesiskās attiecības un uzsākot jaunas, arī tad, ja starp abām darba attiecībām ir tikai nedēļas pārtraukums, jums ir tiesības pieteikties bezdarbniekos.

Pabalstu par minēto laika periodu saņemsiet, ja darba attiecību pārtraukšanas iemesls būs pušu vienošanās.

Ja darba attiecības būs pārtrauktas uz paša vēlēšanos, tad tiesības uz pabalstu būs divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas. Proti, ja starp abām darba attiecībām būs tikai nedēļas pārtraukums, bezdarbnieka pabalstu nesaņemsiet.

Ievērībai par tiesību noteikšanu uz bezdarbnieka pabalstu

Lai būtu tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu, jābūt izpildītiem trim nosacījumiem:

  • jābūt piešķirtam bezdarbnieka statusam;
  • kopējam apdrošināšanas (darba) stāžam jābūt ne mazākam par vienu gadu;
  • sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām bezdarba gadījumam Latvijā jābūt veiktām ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Par darba stāžu

Kopš 1996. gada darba stāžā tiek ieskaitīts laiks, par kuru veiktas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Laiku, kad tiek saņemts bezdarbnieka pabalsts, ieskaita pensijas piešķiršanai nepieciešamajā apdrošināšanas stāžā. Tas nozīmē, ja laikā starp abām darba attiecībām saņemsiet bezdarbnieka pabalstu, tad minētais laiks tiks ieskaitīts jūsu darba stāžā.

Par laiku, kad neesat darba attiecībās un nesaņemat bezdarbnieka pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas netiek veiktas, līdz ar to konkrētais laika periods neveido apdrošināšanas stāžu.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras kanālus, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.