Man ir tāda situācija, ka paņēmām no Latvenergo vadus. Bijām trīs personas, mums visiem trim kopēja summa bija 112 ls. Tiesa piesprieda katram maksāt 37 ls. Bet tagad tiesu izpildītājs šo visu summu piedzen tikai no manis. Kad jautāju tiesu izpildītājam, kāpēc tā, pateica, lai pārējo summu piedzenu pats no viņiem. Vai tiesu izpildītājs tā drīkst rīkoties?
No uzdotā jautājuma īsti nav skaidrs, kas ir norādīts zvērinātam tiesu izpildītājam iesniegtajā tiesas izpildu dokumentā.
Ja pret katru parādnieku ir izsniegts atsevišķs izpildu raksts, tad zvērināts tiesu izpildītājs veic nolēmuma izpildi, piedzenot parādu no izpildu dokumentā norādītā parādnieka.
Ja tiesas izpildu dokumentā norādīts, ka parāds piedzenams solidāri no trīs kopparādniekiem, tad zvērināts tiesu izpildītājs tiesīgs piedzīt parādu no jebkura no šiem parādniekiem. Vienlīdz tas nozīmē, ka parādu ir tiesības piedzīt arī no viena no kopparādniekiem, ja to ir lūdzis kreditors (VAS „Latvenergo”) vai arī parādu ir iespējams piedzīt tikai no viena kopparādnieka.
Saskaņā ar Civillikuma 1670.pantu solidāra atbildība ir nedalīta vairāku parādnieku civiltiesiskā atbildība, proti, katram kopparādniekiem ir pienākums izpildīt visu uzņemto saistību kopumā. Civillikuma 1686.pantā noteikts, ka solidāra prasījuma gadījumā, vienam parādniekam izpildot visu saistību, saistību izpildījums atbrīvo otru parādnieku no viņa saistības.
Kopparādnieks, kas apmierinājis kreditoru, var prasīt no pārējiem atbilstošu atlīdzību, ja tam nav sevišķu šķēršļu.
Līdz ar to, ja parāds tiek piedzīts no viena kopparādnieka (Jums), tad šis kopparādnieks (Jūs) no pārējiem kopparādniekiem (abiem pārējiem lietā iesaistītajiem) ir tiesīgs prasīt atmaksāt viņu parāda daļu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!