TĒMA: Pensijas

Kādā vecumā tiesības uz pensiju ir piecu bērnu tēvam

J
jautā:
26. jūlijā, 2024
Eva

Labdien! No kāda vecuma drīkst doties pensijā? Vīram ir divi bērni no pirmās laulības (25 un 20 gadi), kā arī trīs bērni no otrās laulības (11, septiņi gadi un viens gads).

A
atbild:
30. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna vecāks vai aizbildnis, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, vecuma pensiju var pieprasīt piecus gadus ātrāk, ja laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus.

Šogad pieci gadi pirms pilnā pensijas vecuma ir 59 gadu un deviņu mēnešu vecumā. No nākamā gada vispārējais pensionēšanās vecums būs 65 gadi, savukārt tiesības pensionēties piecus gadus ātrāk – no 60 gadu vecuma.

Likums “Par valsts pensijām” šādas tiesības piešķir abiem vecākiem – gan tēvam, gan mātei. Abi var doties pensijā piecus gadus ātrāk.

Minēto tiesību nav personai, kurai atņemtas aprūpes vai aizgādības tiesības vai kura atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas nekārtīgas attiecīgo pienākumu pildīšanas dēļ.