TĒMA: Nodokļi

Nodokļa piemērošanai zemes un jaunuzceltas mājas pārdošanas ienākumam vērtē, kad būve ierakstīta zemesgrāmatā

J
jautā:
18. jūlijā, 2024
Irina

Labdien! Manam vīram kopš 2014. gada pieder zemesgabals. Kopš 2015. gada uz tā tiek celta māja. Šobrīd māja vēl nav nodota ekspluatācijā, bet atrodas nodošanas ekspluatācijā procesā. Kādi nodokļi vīram būs jāmaksā, ja māju pārdos pirms nodošanas ekspluatācijā? Kādi nodokļi būs jāmaksā, ja māju pārdos pēc nodošanas ekspluatācijā un ierakstīšanas zemesgrāmatā?

A
atbild:
26. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēts, ka vispārējā gadījumā ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas jeb kapitāla pieaugumam piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 20% apmērā.

Ar nodokli apliek starpību starp īpašuma pārdošanas cenu un iegādes vērtību.

Ja tiek atsavināts nekustamais īpašums, ko veido jaunbūve, ēka vai būve un zeme, bet uz šo jaunbūvi, ēku vai būvi īpašuma tiesības iegūtas un zemesgrāmatā nostiprinātas vēlāk nekā uz zemi, tad par nekustamā īpašuma iegādes brīdi uzskata dienu, kad jaunbūve, ēka vai būve ierakstīta zemesgrāmatā, izņemot šā panta pirmās daļas 33.1 punktā noteikto gadījumu. Tas ir noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta 8. daļā.

Nodokli piemēro Valsts ieņēmumu dienests, un individuālā situācijā pirms darījuma ieteicams konsultēties VID.