E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33294
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā panākt, lai ievēro nekustamā īpašuma lietošanas kārtību auto novietošanai

J
jautā:
14. jūlijā, 2024
Deniss

Dzīvojam daudzdzīvokļu mājā ar slēgtu pagalmu un autostāvvietu. Īpašums noformēts kā domājamās daļas ar tiesībām uz noteiktu dzīvokli un stāvvietu. Ir arī plāns ar numurētām stāvvietām, īpašniekam piederošās stāvvietas numurs ir ierakstīts zemesgrāmatā. Visi īpašnieki ir parakstījuši vienošanās par nekustamā īpašuma lietošanas kārtību. Daži īpašnieki kārtību neievēro  izmanto svešas autostāvvietas, ielaiž autostāvvietā nepiederošas personas u. tml. Kā citi īpašnieki var panākt, lai visi kaimiņi ievērotu vienošanās paredzēto kārtību? Vai likums paredz sodus par sveša īpašuma izmantošanu?

A
atbild:
17. jūlijā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Lai attiecīgajā teritorijā neiebrauktu un automašīnu stāvēšanai nenovietotu nekustamajam īpašumam nepiederošas personas un lai konkrētā pārkāpuma gadījumā pašvaldības policija būtu tiesīga konstatēt administratīvo pārkāpumu, nepieciešama, piemēram, 327. zīmes “Stāvēt aizliegts” ar 849. papildzīmi “Pārējā papildinformācija” atbilstoša saskaņošana un uzstādīšana. Papildzīmē būtu norādāms izņēmums transportlīdzekļiem ar speciālajām atļaujām, ko izsniedz attiecīgā nekustamā īpašuma īpašnieku biedrība vai pārvaldītājs. Minētā papildzīme būtu izmantojama arī kopā ar 523. zīmi “Stāvēšanas aizlieguma zona” vai 301. zīmi “Iebraukt aizliegts”. Zīmes izvēli ietekmē konkrētās teritorijas specifika. 

Šādā gadījumā par ceļa zīmes neievērošanu būtu piemērojams sods atbilstoši Ceļu satiksmes likuma 57. panta septītajai daļai vai 75. panta otrajai daļai. Vienlaikus vēršama uzmanība, ka attiecīgās ceļa zīmes neatrisinātu situāciju, kad transportlīdzeklis, kuram vispārīgi ir atļauja tā novietošanai konkrētajā teritorijā (zīmes darbības zonā), tiek novietots citam transportlīdzeklim paredzētajā stāvvietā. Šādas situācijas iespējams risināt vienīgi civiltiesiskā kārtā, līgumā par nekustamā īpašuma lietošanas kārtību paredzot līgumsodu.  

Taču jāņem vērā, ka līgumsodu nevarētu piemērot personām, kuras nav noslēgušas konkrēto līgumu (personas, kuras nav nekustamā īpašuma īpašnieki, ciemiņi), ja vien informācija par līguma noteikumiem nav izvietota visiem redzamā vietā (kā publiskajās stāvvietās).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 86 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas