Lai iegādātos garāžas, ir jāvēršas pašvaldībā

J
jautā:
09. jūlijā, 2024
Guntis

Labdien! Pilsētā uz pašvaldībai piekritīgās zemes sen ir uzbūvētas aptuveni 15 garāžas, bet neviena no tām neuzrādās kadastra kartē. Ko es varu darīt, ja vēlos iegādāties kādu no minētajām garāžām? Kā man rīkoties, ja vēlos savu garāžu tur uzbūvēt? Vai es varu no pašvaldības nopirkt daļu tās zemes? Kā var uzzināt esošo garāžu īpašniekus? Kā iespējams noskaidrot, vai garāžas ir legālas?

A
atbild:
15. jūlijā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Matīss Rostoks, zvērināts advokāts

Sākotnēji ir nepieciešams sazināties ar pašvaldību, lai noskaidrotu zemes pašreizējo statusu un izmantošanas noteikumus. Tālāk pašvaldība sniegs informāciju par to, vai garāžas ir būvētas legāli un vai tās ir reģistrētas. Papildus tam pašvaldība sniegs informāciju, kas ir garāžas īpašnieki.

Ja garāžas nav reģistrētas zemesgrāmatā, tās var būt nelegāli uzbūvētas. Lai to noskaidrotu, jums jāvēršas Valsts zemes dienestā (VZD).

Lai iegādātos konkrētās garāžas, jāvēršas ar iesniegumu pašvaldībā.

Lai uzbūvētu garāžu, nepieciešams saņemt būvatļauju, ko var izdarīt, sazinoties ar vietējo būvvaldi, kas jums sniegs informāciju par turpmākajām darbībām.