Parādu piedziņai netiks ieturēti 50% no pensijas

J
jautā:
04. jūlijā, 2024
Eriks

Labdien! Vai pensionāriem par kredīta parādiem no 01.10.2024. tiesu izpildītājs varēs ieturēt 50% pensijas?

A
atbild:
15. jūlijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Nē, šāda informācija neatbilst patiesībai. Grozījumi Civilprocesa likumā no 01.10.2024. paredz, ka, veicot ieturējumus, parādniekam tiks saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļi 15% apmērā no minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 50% kopumā.

Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, tad no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturēs 30%.

Proti, netiks ieturēti 50% no pensijas. Ieturējumu apmērs tiks aprēķināts, neskarot ienākumus (pensiju) 350 eiro jeb 50% no minimālās darba algas apmēra. Ieturējumi 30% apmērā tiks veikti no starpības.

Piemēram, ja jūsu pensija ir 750 eiro un jūsu apgādībā nav nevienas personas, tad parādsaistību dzēšanai novirzītā summa tiks aprēķināta šādi:

750 – 350 = 400 eiro;

750– jūsu pensija;

350 – ½ no valstī noteiktās minimālās darba algas;

400 – summa, no kuras veic ieturējumu 30% apmērā.

30% no 400 eiro = 120 eiro.

Tādējādi pēc ieturējumiem izmaksājamā pensijas summa būs 630 eiro.