Vēlos šķirties. Vīrs atsakās atstāt kopīgo dzīvokli, bet man gribētos, lai bērniem ir iespēja palikt pierastajās mājās. Kādas ir rīcības iespējas?
Latvijā laulību iespējams šķirt pie zvērināta notāra vai tiesā.
Ja abi laulātie vēlas šķirt laulību un viņu starpā nav strīda par laulības laikā iegūtās mantas sadali, tad laulību var šķirt pie notāra, t. sk. vienojoties par to, kā tiek sadalīts konkrētais dzīvoklis.
Savukārt, ja laulātie savā starpā nevar vienoties, tad jāvēršas tiesā. Konkrētajā tiesvedībā tiktu risināts arī jautājums par mantas (dzīvokļa) sadali.
Ja laulātie nav noslēguši laulības līgumu (mantas šķirtība, mantas kopība) vai ja dzīvoklis ir iegādāts laulības laikā, un ja zemesgrāmatā nav veikta atzīme par to, ka konkrētais dzīvoklis ir viena laulātā atsevišķa manta, tad saskaņā ar Civillikuma 89. panta otro daļu viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās (uz pusēm).
Papildus norādām, ka atbilstoši Civillikuma 77. panta pirmajai daļai tiesa laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesību, bērna uzturlīdzekļiem, kopīgās mantas sadali vai ja attiecīgās prasības nav izšķirtas pirms laulības šķiršanas un netiek celtas kopā ar prasību par laulības šķiršanu. Turklāt saskaņā ar Civilprocesa likuma 238. pantu lietā par laulības šķiršanu prasījumi, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, t. sk. laulāto mantas dalīšana, izspriežami vienlaikus.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!