TĒMA: Tieslietas

Mantiniekiem jāatbild tikai par pieteiktajām kreditoru pretenzijām

J
jautā:
13. jūnijā, 2024
Līga

Labdien! Mēs ar māsu mantojām īpašumu: māju un zemi. Zeme tika izpirkta no pašvaldības piecu gadu laikā. Pirkuma līgums ir noslēgts uz mammas vārda, bet maksājumus veica māsa no sava bankas konta, jo mammai vecuma dēļ to bija grūti izdarīt. Tagad māsa no manis pieprasa atmaksāt pusi no kopējās maksātās summas, kurā ietilpst arī procenti. Vai man māsai ir jāatmaksā puse no pamatsummas vai no kopējās samaksātās summas?

A
atbild:
17. jūnijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

No jūsu apraksta nevar saprast, vai starp jūsu māsu un māti pastāvēja kāds darījums, uz kura pamata māsa apņēmās par saviem līdzekļiem izpirkt pašvaldības zemi, piemēram, aizdevuma vai dāvinājuma līgums. Tāpat būtu jāprecizē, vai jūsu māsa, piesakoties mantojuma lietā mantiniece, vienlaikus saistībā ar šo darījumu ir pieteikusi notāram, kurš veda mantojuma lietu, arī savu kreditora pretenziju, vai arī mantotajam īpašumam zemesgrāmatā tika reģistrēta hipotēka par labu jūsu māsai. Ja atbilde uz pēdējo ir noliedzoša, tad jūs māsai varat kompensēt viņas izdevumus par zemi pēc saviem ieskatiem, tomēr jūsu māsai no likuma viedokļa nav tiesiska pamata no jums pieprasīt atmaksāt par zemi samaksāto naudu. Saskaņā ar Civillikuma 705. panta otro daļu uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā nepieteiktās kreditoru pretenzijas dzēš, izdodot mantojuma apliecību.