Lasīšanai: 1 minūte

Ja mantojuma atstājējs norāda konkrētu personu, kas saņems pensijas uzkrājumu viņa nāves gadījumā, attiecīgie līdzekļi neietilpst mantojumā

J
jautā:
13. jūnijā, 2024
Agnese

Kā sadala mantojumā pensijas 3. līmeņa iekrājumus un dzīvības apdrošināšanu? Respektīvi, ja ir norādīts attiecīgo līdzekļu saņēmējs, vai neatraidāmie mantinieki var pieprasīt savu daļu no šīs naudas?

A
atbild:
06. augustā, 2024
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Arita Rateniece, zvērināta notāre

Ja mantojuma atstājējs ir norādījis konkrētu personu, kas saņem pensijas uzkrājumu un apdrošināšanas atlīdzību viņa nāves gadījumā, tad minētie līdzekļi neietilpst mantojumā.

Saskaņā ar Civillikumu neatņemamās daļas tiesīgajiem (neatraidāmajiem mantiniekiem) ir tiesības izprasīt neatņemamo daļu tikai gadījumos, kad mantojuma atstājējs ir novēlējis savu mantu kādam ar testamentu (Civillikuma 422. pants un turpmākie, 788. pants) vai savas dzīves laikā nodevis kādam īpašumā uz dāvinājuma līguma pamata (Civillikuma 1922. pants).