TĒMA: Mājoklis

Ja dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē pieņemtais lēmums nav likumīgs, var vērsties tiesā

J
jautā:
09. jūnijā, 2024
Diana

2023. gada decembra sākumā mēs no mājas apsaimniekotāja saņēmām paziņojumu par pārvaldīšanas izmaksām 2024. gadam ar 0,8211 eiro par vienu m2 mēnesī. Paziņojumā bija teikts, ka mums jāpieņem lēmums par pārvaldīšanas maksas pieņemšanu vai noraidīšanu un lēmums jāiesniedz pārvaldniekam līdz 2023. gada 15. decembrim. Mēs sasaucām kopsapulci pie mūsu mājas pārvaldnieka. Sapulcē samazinājām pārvaldīšanas izmaksas uz 0,6233 eiro par vienu m2 mēnesī. Tie dzīvokļu īpašnieki, kuri sapulcē piedalījās, nobalsoja rakstiski (tas ir fiksēts sapulces protokolā), un tālāk mūsu mājas kontaktpersonas devās ar protokolu pie dzīvokļu īpašniekiem personiski vākt parakstus par” vai “pret”. No pārvaldnieka puses nebija dota iespēja nobalsot elektroniski mājas sistēmā, un protokolā kopējais dzīvokļu īpašnieku balsojums “par” bija 38 no 72 dzīvokļiem. Taču protokolā no viena dzīvokļa bija trīs dzīvokļu īpašnieku paraksti, kurus pārvaldnieks pieņēma kā no trim dzīvokļiem. No likuma izriet, ka lēmums būs saistošs visiem dzīvojamās mājas īpašniekiem, ja “par” nobalsos vismaz 37 (50% + 1) no visiem dzīvokļu īpašniekiem. Papildus jānorāda, ka, pieņemot dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, katra dzīvokļa īpašniekam ir tik balsu, cik dzīvokļa īpašumu viņam pieder. Savukārt, ja vienam dzīvokļa īpašumam ir vairāki dzīvokļa īpašnieki (divi un vairāk), tad kopības lēmuma pieņemšanai šāda dzīvokļa īpašumam būs viena balss. Mūsu gadījumā sanāca, ka pārvaldnieks aprēķināja trīs balsis no viena dzīvokļa un apstiprināja pārvaldīšanas izmaksas 0,6233 eiro par vienu m2 mēnesī ar mazāku dzīvokļu īpašnieku balsu procentu (36 balsis no 72 dzīvokļiem). No 2024. gada janvāra mēs saņemam apsaimniekošanas rēķinus ar 0,6233 eiro par vienu m2. Vērsties pie pārvaldnieka par paskaidrojumu šim lēmumam es nevēlos, jo zinu un varu pierādīt, ka pārvaldnieks pāris reižu viltoja saistošos dokumentus mājas lietā. Kā rīkoties un kur vērsties šajā situācijā pēc palīdzības, lai cīnītos pret pārvaldnieka nelikumīgajām darbībām?

A
atbild:
10. jūnijā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Ja notiek dokumentu viltošana, jums ar iesniegumu jāvēršas policijā.

Gadījumā, ja dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē pieņemtais lēmums nav likumīgs, esat tiesīga vērsties tiesā. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta ceturto daļu tiesa, pamatojoties uz dzīvokļa īpašnieka pieteikumu, var atzīt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par spēkā neesošu, ja lēmums vai tā pieņemšanas procedūra ir pretrunā šā likuma noteikumiem. Prasību var celt triju mēnešu laikā no dienas, kad attiecīgā persona uzzināja vai tai vajadzēja uzzināt par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, bet ne vēlāk par gadu no lēmuma pieņemšanas dienas.