Vai iestāde var neapkalpot personu reibuma stāvoklī

J
jautā:
02. jūnijā, 2024
Viktorija

Labdien! Kādi normatīvie akti nosaka, vai persona, esot alkohola reibumā, var vērsties iestādē un iesniegt iesniegumu? Vai šāda atruna drīkst būt iestādes iekšējās kārtības noteikumos?

A
atbild:
05. jūnijā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Kaut arī nav atrodams konkrēts normatīvais akts, kas paredzētu iestādes tiesības pārtraukt apkalpot personu, kura ir reibuma stāvoklī, šādas tiesības ir atvasināmas no vispārpieņemtajām sabiedrības uzvedības normām. Tāpat jāņem vērā, ka šādas tiesības ir saistāmas ar drošības apsvērumiem (personas rīcības prognozēšanas grūtībām), kā arī to, ka personas rīcība reibuma stāvoklī var neatbilst konkrētās personas patiesajai vēlmei veikt attiecīgo darbību iestādē (konkrētajā gadījumā – iesniegt noteiktā satura iesniegumu) un personas uztveres grūtībām savstarpējā komunikācijā. Turklāt par atrašanos publiskā vietā reibuma stāvoklī, kas traucē sabiedrisko kārtību vai drošību, ir paredzēta administratīvā atbildība atbilstoši Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 10. pantam.