E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32818
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
3
1
3

Zemes lietošanas maksas saņemšanas tiesiskie aspekti

J
jautā:
29. maijā, 2024
Alise

Sveiki! Man ir trīs jautājumi par likumiskās zemes lietošanu, kas ir savstarpēji saistīti. Esmu konkrētās zemes īpašniece. Kāda ir kārtība, lai pieteiktos kā kreditors mantojumam, kad ir likumiskā zemes lietošana, bet nav noslēgts dokuments, kas apliecinātu parāda esamību, jo likums paredz, ka ikvienam dzīvokļa īpašniekam jāmaksā zemes saimniekam, neslēdzot līgumu? Zemes likumiskās lietošanas saistības noilgst triju gadu laikā, bet īpašnieks tiek informēts, lai zemes lietotājs veiktu maksājumu par zemes lietošanu. Ja viņš neveic maksājumu, tad, ja pareizi saprotu, parāds noilgst gadījumā, ja neviena no pusēm neatgādina par tā esamību. Ja laikus netiek veikta apmaksa par likumiskās zemes lietošanu, vai ir iespējams aprēķināt nokavējuma procentus? 

A
atbild:
31. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Dalītā īpašuma gadījumā būves (arī dzīvokļu) īpašniekam ir pienākums maksāt zemes lietošanas maksu zemes īpašniekam uz likuma pamata, neatkarīgi no tā, vai zemes un būves īpašnieka starpā ir noslēgts līgums vai tāda nav. Ja mirusi persona jums kā zemes īpašniecei ir parādā jums pienākošos zemes lietošanas maksu, jums, lai nezaudētu attiecīgo prasījumu, nepieciešams sludinājumā par mirušās personas mantojuma atklāšanos noteiktajā termiņā iesniegt zvērinātam notāram, kurš ved mantojuma lietu, savu kreditora pretenziju. Kreditora pretenzijā jums ir jāpamato savas prasījuma tiesības un jānorāda parāda summa. Civillikuma 705. pants paredz, ka uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā nepieteiktās kreditoru pretenzijas tiek dzēstas. 

Pēc būtības jūs jau esat atbildējusi uz savu otro jautājumu. Prasījums par zemes lietošanas maksu ir pakļauts noilgumam. Noilgums tiek pārtraukts, kreditoram ceļot tiesā prasību par parādu un atgādinot par attiecīgo prasību, piemēram, nosūtot parādniekam pretenziju par parādu. Civillikuma 1906. pants paredz, ka noilgums tiek pārtraukts arī tad, ja tecējuma laikā parādnieks kaut kādā kārtā atzīst kreditora prasību. 

Par zemes lietošanas maksas kavējumu jums ir tiesības prasīt no būves īpašnieka arī procentu apmaksu – līgumisko vai likumisko –, ņemot vērā, vai, slēdzot līgumu, esat vienojušies par procentu apjomu vai minētā līguma nav.  

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 106 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas