TĒMA: Tieslietas

Personas tiesības dažādās situācijās

J
jautā:
19. maijā, 2024
Ņikita

Sveiki! Man ir daži jautājumi:

  • Vai publiskā vietā drīkst filmēt, fotografēt vai ierakstīt diktofonā?
  • Vai drīkst kaut kādā veidā pieskarties cilvēkam?
  • Saskaņā ar kādu likumu aizliegts uzbrukt personai?
  • Vai drīkst draudēt cilvēkam?
  • Vai drīkst apvainot cilvēku?
  • Vai ir atļauta kūdīšana uz slepkavību/pašnāvību/uzbrukumu?
  • Vai ir taisnība, ka aizliegts kaut ko propagandēt?
A
atbild:
31. maijā, 2024

Informācija saistībā ar pirmo jautājumu pieejama LV portālā publicētajā e-konsultācijā.

Par vienkāršu pieskaršanos cilvēkam kriminālatbildība Krimināllikumā nav paredzēta.

Latvijas Republikas Satversmes 93. pants garantē, ka ikviena tiesības uz dzīvību aizsargā likums. Savukārt Latvijas Republikas Satversmes 111. pants noteic, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Krimināllikums paredz kriminālatbildību par miesas bojājumu nodarīšanu.

Krimināllikuma 132. pantā noteikta kriminālatbildība par draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesas bojājumu.

Būtiski saprast, kas jautājumā domāts ar “cilvēka apvainošanu”. Piemēram, Krimināllikuma 157. pantā paredzēta kriminālatbildība par neslavas celšanu. Jebkurā gadījumā citas personas apvainošana ir saistīta ar morāles un ētikas normu, kā arī sabiedrībā vispārpieņemto normu pārkāpšanu.

Krimināllikuma 20. panta pirmā daļa noteic, ka par līdzdalību uzskatāma apzināta darbība vai bezdarbība, ar kuru persona (līdzdalībnieks) kopīgi ar citu personu (izdarītāju) piedalījusies tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet pati nav bijusi tā tiešā izdarītāja. Noziedzīga nodarījuma līdzdalībnieki ir organizētāji, uzkūdītāji, atbalstītāji. Uzkūdīšana nav atļauta.

Lai sniegtu atbildi uz pēdējo jautājumu, nepieciešams plašāks izklāsts, kas ir domāts ar “propagandu”.