TĒMA: Mājoklis

Vai dzīvokļu īpašniekiem jāuzrāda pārvaldniekam īres līgumi

J
jautā:
17. maijā, 2024
Marija

Daudzdzīvokļu māja, aptuveni trešdaļā dzīvokļu dzīvo īrnieki.

Vai minēto dzīvokļu īpašniekiem, kuri savā dzīvoklī nedzīvo, bet to izīrē, var:

  • piešķirt mazāku autostāvvietas atļauju skaitu uz dzīvokli;
  • likt vairāk maksāt mājas uzkrājumu fondā;
  • vai pie apsaimniekotāja ir jābūt īres līguma kopijām;
  • vai īpašniekam jāinformē apsaimniekotājs, ka dzīvoklis tiek izīrēts?
A
atbild:
22. maijā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašuma likuma 9. pants nosaka dzīvokļa īpašnieka tiesības.

Dzīvokļa īpašniekam attiecībā uz dzīvokļa īpašumu ir pilnīgas varas tiesības, tai skaitā tiesības valdīt un lietot dzīvokļa īpašumu, iegūt no tā labumu, izmantot to pēc sava ieskata mantas pavairošanai un vispār lietot to jebkādā veidā, ciktāl dzīvokļa īpašnieku neierobežo likumi un ciktāl tas nerada traucējumus citiem dzīvokļu īpašniekiem; nodot dzīvokļa īpašumu lietošanā citām personām; lietot kopīpašumā esošo daļu, ciktāl lietošanas ierobežojumus nenosaka šajā likumā noteiktajā kārtībā pieņemtie dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumi u. c.

Savukārt dzīvokļa īpašnieka pienākums ir piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana) u. c.

Tātad dzīvokļa īpašniekam ir tiesības nodot dzīvokļa īpašumu lietošanā citām personām un viņa pienākums, kā nosaka likuma 10. pants, nav informēt pārvaldnieku par dzīvokļa izīrēšanu. Regulējums arī nenoteic, ka pie pārvaldnieka jābūt īres līguma kopijām.

Tā kā dzīvokļa īpašniekam ir tiesības lietot kopīpašumā esošo daļu, tas, ka dzīvoklis tiek izīrēts, nav pamats, lai piešķirtu mazāku autostāvvietas atļauju skaitu uz dzīvokli vai arī liktu vairāk maksāt uzkrājuma fondā.