Labdien! Man pieder māja, kurā dzīvo mani vecāki, bet es pats dzīvoju dzīvoklī, kurš pieder maniem vecākiem. Mēs vēlamies mainīties ar īpašumiem, jo es gribu pārdot dzīvokli, kurā šobrīd dzīvoju (par šo summu neplānoju pirkt citu dzīvokli). Abu īpašuma vērtība ir vairāk nekā 10 tūkstoši eiro. Kā mums labāk rīkoties šajā situācijā: mainīties ar īpašumiem, pārrakstīt īpašumus vai pārdot tos? Vai es pareizi sapratu, ka man jebkurā gadījumā būs jāmaksā ienākuma nodoklis, jo dzīvokli plānoju pārdot tuvāko mēnešu laikā? Paldies!
Vispirms noteikti ieteicams vērsties pie notāra, lai noskaidrotu abām pusēm labāko un izdevīgāko īpašuma jautājumu sakārtošanas veidu.
Nekustamo īpašumu var pārdot tikai tā īpašnieks (vai pilnvarota persona). Ja jūs dzīvojat dzīvoklī, kas pieder jūsu vecākiem, tad dzīvokli pārdot var tikai vecāki (vai pilnvarot jūs īpašumu pārdot). Civillikuma 2289. pants noteic, ka ar pilnvarojuma līgumu viena puse (pilnvarnieks, uzdevuma ņēmējs) uzņemas izpildīt otrai (pilnvaras devējam, pilnvarotājam, uzdevuma devējam) zināmu uzdevumu, bet pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu.
Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.
Nodoklis nav jāmaksā tikai atsevišķos likumā noteiktos gadījumos:
Nodoklis jums nebūtu jāmaksā tad, ja dzīvoklis, kuru pārdosiet, atbilstu pirmajam no trijiem minētajiem kritērijiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!