E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31653
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Pilnvarojums rīkoties ar nekustamo īpašumu

J
jautā:
02. februārī, 2024
Anna

Labdien! Man pieder māja, kurā dzīvo mani vecāki, bet es pats dzīvoju dzīvoklī, kurš pieder maniem vecākiem. Mēs vēlamies mainīties ar īpašumiem, jo es gribu pārdot dzīvokli, kurā šobrīd dzīvoju (par šo summu neplānoju pirkt citu dzīvokli). Abu īpašuma vērtība ir vairāk nekā 10 tūkstoši eiro. Kā mums labāk rīkoties šajā situācijā: mainīties ar īpašumiem, pārrakstīt īpašumus vai pārdot tos? Vai es pareizi sapratu, ka man jebkurā gadījumā būs jāmaksā ienākuma nodoklis, jo dzīvokli plānoju pārdot tuvāko mēnešu laikā? Paldies! 

A
atbild:
01. martā, 2024
Signe Laizāne
LV portāls

Vispirms noteikti ieteicams vērsties pie notāra, lai noskaidrotu abām pusēm labāko un izdevīgāko īpašuma jautājumu sakārtošanas veidu.  

Nekustamo īpašumu var pārdot tikai tā īpašnieks (vai pilnvarota persona). Ja jūs dzīvojat dzīvoklī, kas pieder jūsu vecākiem, tad dzīvokli pārdot var tikai vecāki (vai pilnvarot jūs īpašumu pārdot). Civillikuma 2289. pants noteic, ka ar pilnvarojuma līgumu viena puse (pilnvarnieks, uzdevuma ņēmējs) uzņemas izpildīt otrai (pilnvaras devējam, pilnvarotājam, uzdevuma devējam) zināmu uzdevumu, bet pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu.  

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību. 

Nodoklis nav jāmaksā tikai atsevišķos likumā noteiktos gadījumos: 

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta; 
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums; 
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums, un ienākums no šī nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas. 

Nodoklis jums nebūtu jāmaksā tad, ja dzīvoklis, kuru pārdosiet, atbilstu pirmajam no trijiem minētajiem kritērijiem. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 125 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas