Vai bērna tēvs, dodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, darbā saņem atalgojumu

J
jautā:
13. janvārī, 2024
Oskars

Labdien! Vai un kādu atalgojuma saņem (saglabā) darba ņēmējs (tēvs), dodoties bērna kopšanas atvaļinājumā, to pieprasot Darba likuma 156. panta noteiktajā kārtībā? Bērns dzimis 2021. gada augustā. Bērna māte jau pirms bērna dzimšanas bija bezdarbniece.

A
atbild:
26. janvārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA) piešķir darba devējs uz darbinieka iesnieguma pamata. Darba likuma 156. pantā ir paredzēts 1,5 gadus ilgs bērna kopšanas atvaļinājums sakarā ar bērna dzimšanu. Šādu atvaļinājumu piešķir līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka pieprasījuma piešķir uz pilnu laiku vai pa daļām. Darba devējs šo atvaļinājumu neapmaksā, tātad alga netiek saglabāta.

Bērna kopšanas atvaļinājuma daļa nevar būt īsāka par vienu nepārtrauktu kalendāra nedēļu.

Darba likuma 156. panta ceturtā daļa noteic, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, tad darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

Tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu savā darbavietā ir gan bērna mātei, gan bērna tēvam.

Ja bērns piedzimis 2021. augustā, tad jums ir tiesības līdz bērna 8 gadu vecumam izmantot šādu atvaļinājumu.

Par pabalstiem ģimenēm ar bērniem, to pieprasīšanas kārtību un pieprasīšanas termiņiem informāciju varat uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā šeit.

Ja ir jautājumi par pabalstiem, tad jāsazinās ar VSAA, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 64507020.