Iekšējā revīzija

J
jautā:
18. decembrī, 2023
ILMAA

Labdien! Vai kooperatīva namu pārvaldniekam ir tiesības atteikt veikt iekšējo revīziju? Vai iekšējo revīziju var iniciēt tikai ar pārstāvju vairākumu? Ja pārstāvju vairākums neatbalsta iekšējās revīzijas veikšanu, vai mazākums var to pieprasīt? Ir aizdomas par līdzekļu nelietderīgu izlietojumu.

A
atbild:
29. decembrī, 2023

Kooperatīvo sabiedrību likuma 26. pants (“Sabiedrības gada pārskats”) noteic, ka:

(1) Pēc pārskata gada beigām valde sastāda un paraksta sabiedrības gada pārskatu un iesniedz to padomei, ja sabiedrībai ir padome, un zvērinātam revidentam vai zvērinātu revidentu komercsabiedrībai (turpmāk – zvērināts revidents).

(2) Sabiedrības gada pārskatu pārbauda (revidē) un atzinumu par to sniedz biedru kopsapulcē ievēlēts zvērināts revidents, ja to paredz likums, statūti vai biedru kopsapulces lēmums.

(3) Pēc zvērināta revidenta un padomes, ja sabiedrībai ir padome, atzinumu saņemšanas valde sasauc biedru kopsapulci, kas apstiprina sabiedrības gada pārskatu.

(4) Ja biedru kopsapulce sasaukta šā likuma 32. panta ceturtajā vai piektajā daļā minētajā kārtībā, biedru kopsapulce var apstiprināt sabiedrības gada pārskatu bez padomes atzinuma saņemšanas.

Savukārt likuma 57. pants noteic, ka:

(1) Biedru kopsapulce sabiedrības finansiālās un saimnieciskās darbības iekšējās revīzijas veikšanai var iecelt vienu vai vairākus revidentus (turpmāk šajā pantā – iekšējais revidents). Ja sabiedrība finansiālās un saimnieciskās darbības kontrolei ir piesaistījusi iekšējo revidentu, tā nav atbrīvota no pienākuma likumā noteiktajā gadījumā piesaistīt zvērinātu revidentu sabiedrības gada pārskata pārbaudei (revīzijai).

(2) Iekšējais revidents nevar būt sabiedrības valdes loceklis.

(3) Iekšējais revidents:

  • veic sabiedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju, pārbauda saimniecisko darbību;
  • dod atzinumu par sabiedrības budžetu;
  • izvērtē sabiedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;
  • sniedz ieteikumus par sabiedrības finansiālās un saimnieciskās darbības uzlabošanu.

(4) Valdei ir pienākums sniegt iekšējam revidentam visas revīzijas veikšanai nepieciešamās ziņas un dokumentus.

(5) Par gada laikā atklātām nepilnībām iekšējais revidents ziņo sabiedrības pārvaldes institūcijām, iesniedzot atzinumu par revīzijas rezultātiem.

Atbilstoši minētā likuma 31. pantam tikai biedru kopsapulces kompetencē ietilpst:

  • padomes locekļu un revidenta ievēlēšana un atsaukšana.

Minētā likuma 43. pants noteic, ka

(1) Biedru kopsapulci aizstāj pārstāvju sapulce, ja to paredz statūti un sabiedrībā ir vairāk nekā 100 balsstiesīgo biedru. Statūtos var paredzēt lielāku minimālo biedru skaitu, kāds nepieciešams, lai sasauktu pārstāvju sapulci.

(2) Par pārstāvi var būt tikai sabiedrības biedrs.

(3) Pārstāvjus ievēlē un atsauc sabiedrības biedri atbilstoši statūtos noteiktajai pārstāvju ievēlēšanas kārtībai, pilnvaru termiņam un pārstāvības normai.

(4) Minimālais pārstāvju skaits ir 20.

Tādējādi iekšējās revīzijas iniciatīvu var realizēt gan biedru kopsapulce, gan pārstāvju sapulce.

Likuma 38. pants noteic, ka:

(1) Biedru kopsapulce ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no tajā klātesošo biedru skaita, ja statūtos nav noteikta pārstāvības norma.

(2) Ja biedru kopsapulce nav tiesīga pārstāvības normas neizpildes dēļ, viena mēneša laikā tiek sasaukta atkārtota biedru kopsapulce ar tādu pašu darba kārtību, un tā ir tiesīga neatkarīgi no klātesošo biedru skaita. Paziņojumu par atkārtotās biedru kopsapulces sasaukšanu dara zināmu visiem biedriem vismaz 10 dienas pirms sapulces.

(4) Biedru kopsapulce pieņem lēmumus ar klātesošo biedru balsu vairākumu, ja statūtos nav noteikts lielāks balsu skaits.

Līdz ar to, ja kopsapulce vai pārstāvju sapulce ir lēmusi neatbalstīt iekšējās revīzijas veikšanu, tad šāds lēmums ir saistošs visiem sabiedrības biedriem.