Kopīpašuma lietošanas kārtības noteikšana

J
jautā:
23. novembrī, 2023
Mājnieks

Man ir kopīpašums (katram kopīpašniekam 1/2 daļas), kam nav noteiktas lietošanas kārtības. Otrs kopīpašnieks negrasās to slēgt, un arī es šobrīd neesmu ieinteresēts to darīt. Tagad uz zemes ceļu māju. Vai māju, ko uzbūvēšu, varēšu ierakstīt zemesgrāmatā? Vai varēšu tikai šai būvei (uzceltajai jaunajai mājai) noteikt lietošanas kārtību, proti, ka to izmantoju tikai es? Otrs kopīpašnieks tam piekrīt. Kā to var izdarīt?

A
atbild:
28. novembrī, 2023
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Civillikuma 1070. pants noteic kopīpašnieku tiesības noslēgt kopīpašuma dalītas lietošanas līgumu, turklāt likums neaizliedz to darīt attiecībā uz atsevišķu kopīpašumā esošu lietu. Tādējādi kopīpašnieki var vienoties tikai par ēkas dalītu lietošanu, pārējo kopīpašumu atstājot kopīgā lietošanā. Kopīpašniekiem jānoslēdz kopīpašuma dalītas lietošanas līgums, kas jāreģistrē zemesgrāmatā.