Kā panākt, lai tiek uzturēts ceļa servitūts

J
jautā:
19. novembrī, 2023
Anna

Labdien! Jautājums par servitūta ceļu. Esmu īpašniece, uz kuras īpašuma atrodas 450 m garš servitūta ceļš, lai kaimiņi nokļūtu uz savu īpašumu. Saprotu, ka par tā uzturēšanu būtu jārūpējas kaimiņiem, jo viņi ir valdošā īpašuma puse. Aptuveni 100 m no ceļa izmantojam arī mēs paši. Šogad šie 100 m ir praktiski neizbraucami, bet kaimiņi atsakās tos labot, uzskatot, ka tas ir mūsu pienākums. Kā lai panāk, lai ceļu salabotu?

A
atbild:
21. novembrī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 1130. pants noteic, ka servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu.

Servitūtu nodibina ar likumu, tiesas spriedumu, līgumu vai testamentu. No servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatās.

Servitūts parasti tiek nodibināts ar līgumu, pusēm par to vienojoties, vai arī prasības kārtībā tiesā, ja šādu vienošanos panākt nav iespējams, iepriekš LV portālam ir skaidrojis zvērināts advokāts Imants Muižnieks. Līgumā jānorāda darījuma dalībnieki, valdošais un kalpojošais īpašums, servitūta veids, atrašanās vieta un apmērs (ceļa garums un platums).

Īpašums, kuru ceļš šķērso, ir kalpojošais īpašums, bet īpašumu, kuram par labu servitūts izveidots, – valdošais.

Ja servitūta izlietošanai nepieciešams uzturēt kalpojošo lietu, tad tas būs jādara servitūta izlietotājam.

Ja valdošais īpašums neuztur ceļu pienācīgā kārtībā, tad jums būtu jāvēršas ar prasību tiesā.

Iesaku ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.