TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskā darbība jāreģistrē, ja tiek gūti ienākumi

J
jautā:
05. oktobrī, 2023
interesē

Kādos gadījumos depozītmaksas atgūšana par nodoto taru var tikt uzskatīta par pašnodarbinātības veidu, un kādas tam ir sekas (ar kādu ienākumu summu ir obligāti jāreģistrējas par pašnodarbināto personu, un kā šādā gadījumā ir jāmaksā nodokļi un jāveic apdrošināšanas iemaksas)? Vai šādā gadījumā var reģistrēties par pašnodarbināto personu un neveikt apdrošināšanas iemaksas vai arī veikt iemaksas no citiem līdzekļiem? Vai šādas darbības tiek ieskaitītas darba stāžā?

A
atbild:
23. oktobrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu speciālisti norāda: “Depozīta maksas atgūšana par iepriekš nopirktu taru neveido ienākumu.”

Līdz ar to par pārējo jautāto piebilstams, ka darba stāžs (tagad likumos apdrošināšanas stāžs) veidojas no valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām periodos, kuros cilvēks ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, kas ir reģistrējis saimniecisko darbību un no saimnieciskajā darbībā gūtajiem ienākumiem maksā nodokļus, tajā skaitās kā pašnodarbinātais, arī sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Saimnieciskā darbība jāreģistrē tad, ja tiek gūti ienākumi.

Par sociālo apdrošināšanu, iemaksām un stāžu varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā šeit.