Labrīt! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Ja vēlos gūt papildu ienākumus, vai varu reģistrēties kā pašnodarbināta persona, konkrēti saimnieciskās darbības veicējs? Ja reģistrējos kā saimnieciskās darbības veicējs, vai varu slēgt līgumus ar citām juridiskajām personām par pakalpojumu sniegšanu? Piemēram, intelektuālie pakalpojumi (reklāmas aģentūra), mājkalpotājas, apkopējas, viesmīlības gabaldarbu pakalpojumi. Vai tomēr veiktais darbs obligāti ir jāpārdod vai jāražo? Ja var veikt šāda veida saimniecisko darbību, kas jāņem vērā? Par nodokļu politikas izvēli saprotu, vairāk domāju par līgumu slēgšanas kārtību, samaksas saņemšanu u. tml. Vai šādā gadījumā nepieciešams kases aparāts?
Vecāku pabalstu piešķirtajā (pilnajā) apmērā nevar saņemt, ja gūst ienākumus kā darba ņēmēja, kā arī tad, ja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pašnodarbinātajam ietver apdrošināšanu visiem gadījumiem (arī vecāku apdrošināšanai), ne tikai pensijai. Vecāku pabalsta saņēmējam, kurš bērna kopšanas laikā ir nodarbināts un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, pabalstu izmaksā 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.
Saimnieciskā darbība nav tikai pirkšana un pārdošana, bet arī pakalpojumu sniegšana par atlīdzību.
Saimnieciskās darbības veicējam, reģistrējoties VID, ir jāizvēlas nodokļu režīms – vispārējais (jāveic VSAOI un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis) vai mikrouzņēmumu nodoklis (jāmaksā viens nodoklis no ienākumiem).
Vispārējā nodokļu režīmā VSAOI jāveic reizi ceturksnī par mēnešiem. Ja ienākumi ir vismaz 620 eiro mēnesī (minimālā alga valstī), jāveic VSAOI pēc pilnās likmes (31,07%). Tās ir iemaksas visiem pašnodarbinātā apdrošināšanas veidiem, līdz ar to nevar vienlaikus saņemt sociālās apdrošināšanas pabalstus, tai skaitā vecāku pabalstu pilnā apmērā.
Ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī nesasniedz 620 eiro, VSAOI veic no faktiskajiem ienākumiem 10% apmērā. Šīs iemaksas ir tikai pensiju apdrošināšanai, tāpēc netiek ierobežota pabalsta saņemšana.
Mikrouzņēmumu nodoklis (likme 25% apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā) ietver sociālo apdrošināšanu un iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pašnodarbinātajam, kas gūst ienākumus un ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, nav tiesību saņemt vecāku pabalstu pilnā apmērā.
Informācija par saimniecisko darbību, tās reģistrēšanu, grāmatvedību un nodokļiem ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē, sadaļās “Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem” un “Saimnieciskā darbība”.
Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” ir noteikti gadījumi, kad nodokļu maksātāji darījumu reģistrācijai var nelietot kases aparātu (noteikumu 82., 82.1, 82.2, 84. un 85. punkts). Piemēram, darījumu reģistrācijai var nelietot kases aparātu, pēc klienta pieprasījuma izsniedzot VID reģistrēto kvīti, ja struktūrvienībā vidējie ieņēmumi mēnesī nepārsniedz sešas minimālās darba algas. Vidējos ieņēmumus mēnesī aprēķina, trijos iepriekšējos kalendāra mēnešos gūto ieņēmumu kopējo summu izdalot ar trīs.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!