E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12471
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Par veca uzturlīdzekļu parāda piedziņu

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
28. jūlijā, 2017
Alise

Labdien! Situācija sekojoša – jau pirms 15 gadiem mana mamma divas reizes iesniedza izpildrakstu par alimentiem. Tajā laikā tiesa piesprieda 20 latus manam tēvam. Abas reizes šie izpildraksti pazuduši, un ar to arī visus šos gadus neko neesmu saņēmusi – ne no tēva, ne valsts (jo līdz fondam papīri netika). Ir zināms, ka viņš arī apzināti oficiāli nestrādā, lai es nevarētu neko piedzīt (ir e-pasta vēstules, kur viņš to apgalvo, kad mierīgā ceļā centos lūgt alimentus). Gribēju zināt, vai šo parādu par visiem tiem gadiem var kaut kā atgūt (ir attiecīgi kontu izraksti, ka nekas nav maksāts), jo teorētiski parādā viņš ir man, ne valstij. Ko darīt situācijās, kad cilvēks apzināti nestrādā, lai izvairītos no alimentu maksāšanas? Kur vērsties šādā situācijā? Esmu studente, bet man vairs nav 21, tātad arī neko nevaru pati prasīt, kamēr studēju.

A
atbild:
04. augustā, 2017
Edīte Brikmane
LV portāls

Situācijas aprakstā ir vairāki neskaidri jautājumi, piemēram, cik sen ir stājies spēkā tiesas vai tiesneša nolēmums, vai bērna māte vērsās pie tiesu izpildītāja, lai uzsāktu uzturlīdzekļu piespiedu piedziņu, cik pašlaik ir gadi bērnam, kuram ir iestājusies pilngadība?

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 546. panta pirmo daļu Jūsu māte var iesniegt izpildu dokumentu piespiedu izpildei 10 gadu laikā no tiesas vai tiesneša nolēmuma spēkā stāšanās dienas, ja likumā nav noteikti citi noilguma termiņi. Panta otrā daļa nosaka – ja pēc tiesas sprieduma tiek piedzīti periodiski maksājumi, izpildu dokuments saglabā savu spēku visu periodu, uz kuru piespriesti maksājumi, bet termiņa tecējums, kas paredzēts šā panta pirmajā daļā (10 gadi), sākas no katra maksājuma izbeigšanās dienas. Tātad, lai iesniegu izpildu dokumentu piespiedu izpildei, ir jārēķinās ar konkrētu termiņu, savukārt, kad tas izdarīts, tad lietas izpildei nav noilguma.

Kārtību, kādā tiek izsniegti izpildu rakstu dublikāti, regulē Civilprocesa likuma 544. pants, kura pirmajā daļā noteikts: “Ja izpildu raksts nozaudēts, nozagts vai iznīcināts, tiesa, kas pieņēmusi nolēmumu, pēc piedzinēja pieteikuma, bet, ja tas noticis sprieduma izpildes procesā, – pēc tiesu izpildītāja pieteikuma var izsniegt izpildu raksta dublikātu. Pieteikumā norādāmi apstākļi, kādos izpildu raksts nozaudēts, nozagts vai iznīcināts.”

Vēršam uzmanību – ja turpināt studēt, negūstat regulārus ienākumus algotā darbā un Jums nav 24 gadi, Jums ir tiesības pieprasīt uzturlīdzekļus no vecākiem tiesā. Sīkāks izklāsts LV portāla skaidrojumā “Uzturlīdzekļi bērnam pēc pilngadības sasniegšanas – ko paredz likums un ņem vērā tiesa”.

Tā kā jautājumā norādāt, ka tēvam oficiālu ienākumu nav, uzturlīdzekļu piedziņa, iespējams, nebūs rezultatīva. Ja uzskatāt, ka bērna tēvs ir pelnījis bargāku sodu par bēguļošanu no parādu piedzinējiem, par izvairīšanos no bērnu uzturēšanas ir paredzēta kriminālatbildība. Krimināllikuma 170. pants nosaka, ka par izvairīšanos apgādāt un dot uzturu saviem bērniem, ja tāds pienākums uzlikts ar tiesas spriedumu vai tiesneša lēmumu, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Šeit gan jāatzīmē, ka personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja ir iestājies noilgums (Krimināllikuma 56. pants).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas