E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30527
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Vai no garāžas “boksa” pārdošanas ienākuma jāmaksā nodoklis

J
jautā:
20. septembrī, 2023
Normunds

Labdien! Garāža kooperatīvā. Pēc zemesgrāmatas tas pieder kooperatīvam. Biedram, pamatojoties uz līdzīpašnieka tiesībām, pieder nekustamā īpašuma daļa 25 m2 garāža, bokss. Esmu garāžas īpašnieku kooperatīva sabiedrības biedrs no 2020. gada. Pirms tam biedrs bija mans patēvs (no 1998. gada līdz 2020. gadam). Ja es gribu pārrakstīt šīs biedrības tiesības uz citu neradniecisku personu par noteiktu naudas summu, vai ir nepieciešamība maksāt kādus nodokļus no šīs summas?

A
atbild:
25. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārrakstīšana kā īpašuma iegūšanas veids juridiski netiek lietots, bet parasti šādus darījuma veidus apzīmē kā atsavināšanu, pirkšanu vai dāvināšanu.

Kooperatīvo sabiedrību darbību Latvijā reglamentē Kooperatīvo sabiedrību likums. Dalība kooperatīvajā sabiedrībā biedram tiek realizēta ar pajām. Paja ir biedra ieguldījuma daļa sabiedrības pamatkapitālā (likuma 24. panta 1. daļa).

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemes grāmatās. Tas nozīmē, ka atsavināt (pārdot) konkrēto garāžas “boksu” kooperatīvās sabiedrības vārdā var kooperatīvā sabiedrība.

Saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likuma 24. pantu paja ir biedra ieguldījuma daļa sabiedrības pamatkapitālā. Visām pajām ir vienāda nominālvērtība.

Kooperatīvās sabiedrības biedrs ir tiesīgs pārdot savas pajas. Atbildes uz jautājumiem par to, kādā kārtībā atsavināmas pajas, jāmeklē šīs sabiedrības dibināšanas līgumā vai statūtos.

Ja pārdosiet savas pajas, tad jums likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajā kārtībā var būt jāmaksā nodoklis no kapitāla pieauguma. Šā likuma izpratnē kapitāla aktīvi ir arī pajas.

Plašāk par nodokli no kapitāla pieauguma lasiet VID mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 71 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas