Labvakar! Man ir iegūta vidējā profesionālā izglītība ar kvalifikāciju “Programmēšanas inženieris”. Apgūstot kursu “Pedagoģiskās darbības pamati” (72 stundas), kādus mācību priekšmetus (piem., “Datorika”, “Robotika”) un kādai auditorijai (piem., sākumskola, interešu izglītība) drīkstu pasniegt? Vai tas ietver arī mācību priekšmetu “Mājturība un tehnoloģijas”? Vai ar iegūto izglītību varu strādāt sākumskolā (ne tikai interešu izglītībā) kā skolotāja/pedagoga palīgs?
Izglītības likuma 48. panta pirmajā daļā noteikts, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kurai ir pedagoģiskā izglītība vai kura apgūst pedagoģisko izglītību, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajām profesionālās kvalifikācijas prasībām. Šīs prasības neattiecas uz neformālo izglītību.
Pedagogam nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”.
Tā kā jums ir iegūta vidējā profesionālā izglītība, bet nav pedagoģiskās izglītības, atbilstoši minēto noteikumu 21.3. punktā noteiktajam vispirms jāapgūst programma, kuras apjoms ir vismaz 72 stundas un pēc kuras apguves tiks iegūts sertifikāts pedagoģijā. Pēc tam, ja jums ir piešķirta vismaz trešā līmeņa profesionālā kvalifikācija, uz jums pirmšķietami varētu attiecināt šo noteikumu 6.2. punktā noteikto, t. i., tiesības strādāt par profesionālās izglītības vai interešu izglītības pedagogu un mācīt jūsu iegūtajai profesionālajai kvalifikācijai atbilstošu mācību priekšmetu – “Programmēšana”. Lai varētu spriest par to, vai esat tiesīga mācīt arī kādu citu radniecīgu priekšmetu, nepieciešams izvērtēt ierakstus jūsu izglītības dokumentā, t. sk. apgūtos mācību kursus un to apjomu. Jūsu iegūtā izglītība un programmēšanas inženiera kvalifikācija noteikti nedod tiesības mācīt priekšmetu “Mājturība un tehnoloģijas”, kā arī nevienu citu mācību priekšmetu vispārējās izglītības programmā.
Jūs varat veikt skolotāja palīga pienākumus (nejaukt ar pedagoga palīgu, jo skolotāja palīgs ir atbalsta personāla amats, savukārt pedagoga palīgam nepieciešama augstākā pedagoģiskā izglītība). Tāpat jūs varat strādāt neformālās izglītības programmā, uz kuru neattiecas Izglītības likuma 48. pantā noteiktās prasības iegūt pedagoģisko izglītību.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!