E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30399
Lasīšanai: 2 minūtes
4
4

Kad pārskata invaliditātes pabalstu

J
jautā:
07. septembrī, 2023
Sergejs

Labdien! Man ir trešā invaliditātes grupa. Es saņemu 125 eiro lielu pabalstu. Strādāju “Rimi”. Vai pēc nostrādāta viena gada var palielināties invaliditātes pabalsts?

A
atbild:
11. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

No šā gada jūlija valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts cilvēkiem ar 3. grupas invaliditāti ir 125 eiro.

Kopš 1. jūlija minimālo pabalstu apmērs tiek noteikts procentos no statistikas rādītāja – ienākumu mediānas. Minimālo ienākumu (pabalstu, pensiju) saņēmējiem ir noteikti atšķirīgi ienākumu sliekšņi jeb procentuālais apmērs no ienākumu mediānas. Sociālā nodrošinājuma pabalsts personām ar 3. grupas invaliditāti ir 20% no ienākumu mediānas.

Turpmāk minimālos maksājumus, tātad arī invaliditātes pabalstus, pārskatīs katru gadu 1. janvārī, ņemot vērā aktuālo ienākumu mediānu.

Ienākumu sliekšņiem no šī gada 1. jūlija tiek izmantota 2020. gada ienākumu mediāna, un tā ir 626,57 eiro. No 2024. gada 1. janvāra tiks piemērota 2021. gada ienākumu mediāna – 685,78 eiro. No nākamā gada 1. janvāra attiecīgi palielināsies arī invaliditātes pabalsts: ja ir 3. grupa, tad tas būs 137 eiro.

Strādājošais pēc katra darba gada var pārrēķināt invaliditātes pensiju, ne pabalstu. Personai ir tiesības uz invaliditātes pensiju ir tad, ja tai:

  • Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir noteikusi invaliditātes grupu (izņemot, ja invaliditātes cēlonis ir nelaimes gadījums darbā vai arodslimība);
  • apdrošināšanas stāžs nav mazāks par trim gadiem;
  • nav sasniegts noteiktais pensijas vecums vai nav piešķirta vecuma pensija, tostarp priekšlaicīgi;
  • dzīvesvieta ir Latvijā (arī ES dalībvalstī, EEZ valstī, Šveicē vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgts līgums par sadarbību sociālās drošības jomā).
Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas