TĒMA: Tieslietas

Kā rīkoties, ja mantojamās mantas sastāvā ir nereģistrējama kustamā manta

J
jautā:
24. augustā, 2023
Gita

Labdien! Pēc testamenta mantošu vairākus īpašumus/mantu, tostarp bišu dravu. Līdz mantojuma apliecības saņemšanai jāveic bišu dravas novērtējums. Kāds ir kopējais Latvijas normatīvais regulējums/pamats sertificētu vērtētāju institūtam? Atrodu informācijas fragmentus, ka atsevišķiem īpašuma veidiem (piemēram, nekustamajam īpašumam, autotransportam) ir sertificēti vērtētāji. Bet kurš (un pamatojoties uz kādām normām) ir tiesīgs novērtēt bišu dravu? Jau iepriekš paldies par atbildi.

A
atbild:
15. septembrī, 2023
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Linda Eglīte, zvērināta notāre

Saskaņā ar Ministru kabineta 04.08.2008. noteikumu Nr. 618 “Noteikumi par mantojuma reģistra un mantojuma lietu vešanu” 36. punktu, ja mantojamās mantas sastāvā ir nereģistrējama kustamā manta, tad to novērtē mantinieki vai sertificēts vērtētājs, vai attiecīgās nozares speciālists un novērtējumu pievieno mantojuma lietai. Tā kā bišu drava ir nereģistrējama kustamā manta, uz to attiecas tieši iepriekš minētie novērtēšanas veidi, detalizētāki kritēriji normatīvajos aktos nav noteikti. Mantinieks var vērsties arī Latvijas Biškopības biedrībā, kurā norādīs attiecīgo speciālistu, ņemot vērā bišu dravas atrašanās vietu.