E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30286
Lasīšanai: 3 minūtes

Darba samaksas piedziņa tiesā

J
jautā:
23. augustā, 2023
Marģers

Labdien! Vai pēc uzteikuma saņemšanas par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, ja darba devējs nav izmaksājis atlīdzību par neizmantotajiem atvaļinājumiem, tas var atteikties sniegt ziņas man kā bijušajam darbiniekam? Pieprasīju izziņu, bet darba devējs to ignorēja.
Manā gadījumā tas ir ilgs periods, apmēram 7–8 gadi, taču es precīzi nezinu, par cik gadiem nav izmantots un kāda summa pienākas. Domāju vērsties tiesā ar prasību, bet uzzināju, ka jānorāda neizmantotais periods un pieprasāmā summa. Kā rīkoties?

A
atbild:
29. augustā, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 64. pants nosaka, ka darba devējs pēc darbinieka rakstveida pieprasījuma piecu darba dienu laikā izsniedz šim darbiniekam izziņu par viņa darba samaksu, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu, darba tiesisko attiecību ilgumu un profesiju.

Savukārt Darba likuma 129. pants paredz, ka darba devējam ir pienākums pēc darbinieka rakstveida pieprasījuma vai valsts vai pašvaldības institūcijas pieprasījuma tās likumīgo funkciju veikšanai triju darba dienu laikā izsniegt rakstveida izziņu par darba devēja un darbinieka darba tiesisko attiecību ilgumu, darbinieka veikto darbu, dienas un mēneša vidējo izpeļņu, ieturētajiem nodokļiem, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu un darba tiesisko attiecību izbeigšanas pamatu. Izziņā norāda pieprasītās ziņas, kuras darba devējs var pamatot ar lietvedībā vai arhīvā esošajiem dokumentiem.

Iepriekš minētais nozīmē, ka informācija darba devējam ir jāpieprasa rakstveidā. Iesakāms informāciju pieprasīt, nosūtot uz darba devēja oficiālo e-pasta adresi kā e-dokumentu (parakstītu ar elektronisko parakstu) vai pa pastu kā ierakstītu sūtījumu. Tāpat ieteicams saglabāt nosūtīšanu apliecinošu dokumentu – kvīti.

Ja darba devējs likumā noteiktajā laikā informāciju nesniedz, jums ir tiesības vērsties tiesā ar prasījumu par neizmaksātās darba samaksas piedziņu. Prasījumā tāpat ir jālūdz tiesai izprasīt informāciju no darba devēja par jūsu darba samaksu – dienas un mēneša vidējo izpeļņu, neizmantotā atvaļinājuma periodiem, ieturētajiem nodokļiem, veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Savā prasījumā norādiet, ka informācija darba devējam ir pieprasīta, taču darba devējs to nav sniedzis. 

Vairāk informācijas par darbinieka prasījumu tiesā saistībā ar darba samaksas piedziņu varat iegūt LV portāla publikācijā “Tuvplānā civilprocess – darba samaksas piedziņa tiesā”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 200 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU