E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30276
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kad transportlīdzekļa īpašnieks (turētājs, valdītājs) netiek uzskatīts par administratīvi sodītu

J
jautā:
22. augustā, 2023
Andris

Labdien! Fiziskai personai tika piemērots naudas sods par auto stāvēšanas noteikumu pārkāpumu. Tas jau ir apmaksāts. Kā saprast Administratīvās atbildības likuma 162. panta piekto daļu: “Persona, kurai ir piemērots administratīvais sods par šā panta pirmajā daļā minētajiem pārkāpumiem, netiek uzskatīta par administratīvi sodītu.” Vai sods netiks norādīts Sodu reģistrā?

A
atbild:
24. augustā, 2023
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 24. pantam administratīvā sodāmība ir administratīvo pārkāpumu izdarījušas personas soda piemērošanas administratīvi tiesiskās sekas, kas ir spēkā nolēmuma par sodu izpildes laikā, kā arī pēc tam – līdz administratīvās sodāmības dzēšanai. Vispārējā gadījumā persona uzskatāma par sodītu no nolēmuma par sodu spēkā stāšanās brīža, bet atzīstama par administratīvi nesodītu – gadu pēc soda izpildes. Turklāt administratīvās sodāmības dzēšanas termiņu skaita no dienas, kad pilnībā ir izpildīts pamatsods un papildsods. Ja sods nav izpildīts, persona uzskatāma par administratīvi sodītu vēl gadu pēc soda izpildes noilguma termiņa beigām.

Administratīvās sodāmības tiesiskās sekas var izpausties kā:

  • personu raksturojošs elements, ko ņem vērā, nosakot administratīvā soda veidu un mēru, ja sodāmības termiņa laikā izdarīts jauns administratīvais pārkāpums;
  • administratīvi tiesiskās sekas, kas likumā noteiktajos gadījumos neļauj pretendēt uz speciālo tiesību piešķiršanu.

Savukārt gadījumos, kuros personai ir piemērots administratīvais sods par apstāšanās vai stāvēšanas noteikumu pārkāpumu (un transportlīdzekļa vadītājs nav bijis pārkāpuma izdarīšanas vietā), persona netiek uzskatīta par administratīvi sodītu (minētā likuma 162. panta piektā daļa).

Minētais vērsts uz to, lai sodāmības tiesiskās sekas netiktu attiecinātas personai (transportlīdzekļa īpašniekam vai turētājam, vai valdītājam), par kuru nav tiešu pierādījumu, ka tā faktiski ir veikusi konkrēto pārkāpumu, proti, bijusi transportlīdzekļa vadītājs. Iepriekš minētais neizslēdz, ka šai personai ir jāsamaksā administratīvais sods, jo sodāmība nav sods, bet gan tā sekas. Līdz ar to informācija par piemēroto sodu ir iekļaujama Sodu reģistrā. Izziņa no Sodu reģistra apliecinātu, ka sods ir piemērots, bet datu par sodāmību (tostarp dzēstu) nav.

Sods transportlīdzekļa īpašniekam, turētājam vai valdītājam nav piemērojams vienīgi, ja tiek konstatēts, ka pārkāpuma izdarīšanas brīdī transportlīdzeklis nav atradies transportlīdzekļa īpašnieka valdījumā citas personas prettiesisku darbību dēļ, vai ja transportlīdzekļa īpašnieks norāda personu (un to identificējošos datus), kura pārkāpuma izdarīšanas brīdī vadīja transportlīdzekli, kā arī iesniedz šo faktu apliecinošus pierādījumus (minētā panta otrā daļa).

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 243 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas