E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30142
Lasīšanai: 3 minūtes

Bezdarbnieka pabalsta aprēķinam neņem vērā BKA periodu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. augustā, 2023
Ilze

Labdien! Vēlos uzdot jautājumus par bezdarbnieka pabalstu. Esmu BKA. Ja es uzrakstu darbā atlūgumu, vai uzreiz varu stāties bezdarbniekos? Ja atlūgumu uzrakstīju, atrodoties BKA, vai bezdarbnieka pabalstu man skaitīs no BKA naudas vai no darba algas, kas bija līdz BKA? Vai, saņemot bezdarbnieka pabalstu, 171 eiro bērna kopšanas un vecāku pabalstu vairs neizmaksās? Jau iepriekš pateicos!

A
atbild:
16. augustā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Vienlaikus nevar saņemt vecāku pabalstu un bezdarbnieka pabalstu. Bērna kopšanas pabalsta saņemšanu bezdarbnieka pabalsta saņemšana neietekmē.

Nosakot bezdarbnieka pabalsta apmēru, ņem vērā pieprasītājam aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un kopējo apdrošināšanas stāžu. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss. Aprēķinā neiekļauj divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, persona atradusies grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, bērna kopšanas atvaļinājumā un ja obligātās iemaksas šajā periodā darba devējam nebija jāveic, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina no darba ienākumiem, kas tika gūti pirms atvaļinājumiem, kas bija piešķirti saistībā ar bērna gaidībām un kopšanu. Tas nozīmē, ka šādos gadījumos vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, “atkāpjoties” līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Šādi vidējo algu aprēķina arī gadījumos, ja visā 12 mēnešu periodā persona ir bijusi nestrādājoša maternitātes vai vecāku pabalsta saņēmēja, proti, pēc darba attiecību pārtraukšanas ir turpinājusi saņemt piešķirto maternitātes vai vecāku pabalstu.

Tiesības uz pabalstu nosaka, ņemot vērā konkrētus apdrošināšanas iemaksu periodus, arī tos, kuri tiek izslēgti no aprēķina, tāpēc informācija individuālā situācijā jāuzzina, sazinoties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 253 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas