E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29960
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Pamats personas saukšanai pie kriminālatbildības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. jūlijā, 2023
Arvids

Labdien! Transportlīdzeklis ir novietots stāvvietā (privātā uzņēmuma teritorijā), kurai iet cauri cilvēki. Daži no viņiem ir neuzmanīgi un bieži saskrāpē auto, nobrauc ar somām vai ko citu gar auto (piemēram, noliekot krūzīti uz jumta). Vai tā ir “tīša mantas bojāšana”? Ja ir, vai drīkst veikt personas aizturēšanu, līdz ierodas Valsts policija? Protams, likuma ietvaros neapdraudot sevi un citus. Piebildīšu, ka transportlīdzeklis ir jauns un apstrādāts ar speciālu pārklājumu.

A
atbild:
24. jūlijā, 2023
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Saskaņā ar Krimināllikuma 1. panta pirmo daļu pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, tas ir, kura ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarījusi šajā likumā paredzētu nodarījumu, kam ir visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes.

Krimināllikuma 6. panta pirmā daļa nosaka, ka par noziedzīgu nodarījumu atzīstams ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarīts kaitīgs nodarījums (darbība vai bezdarbība), kurš paredzēts šajā likumā un par kura izdarīšanu draud kriminālsods.

Atbilstoši Krimināllikuma 8. panta pirmajai daļai par vainīgu noziedzīgā nodarījumā atzīstama tikai persona, kas to izdarījusi ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības.

Krimināllikuma 9. pantā ir skaidrota noziedzīga nodarījuma izdarīšana ar nodomu (tīši). Atbilstoši panta pirmajai daļai noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar nodomu (tīši), ja persona to izdarījusi ar tiešu vai netiešu nodomu.

Krimināllikuma 9. panta otrā daļa nosaka, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar tiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu un to apzināti veikusi vai pieļāvusi vai arī apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu, paredzējusi nodarījuma kaitīgās sekas un vēlējusies to iestāšanos.

Savukārt Krimināllikuma 9. panta trešajā daļā noteikts, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar netiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu, paredzējusi nodarījuma kaitīgās sekas un, kaut arī šīs sekas nav vēlējusies, tomēr apzināti pieļāvusi to iestāšanos.

Krimināllikuma 10. pantā skaidrota noziedzīga nodarījuma izdarīšana aiz neuzmanības.

Atbilstoši panta pirmajai daļai noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz neuzmanības, ja persona to izdarījusi aiz noziedzīgas pašpaļāvības vai noziedzīgas nevērības.

Krimināllikuma 10. panta otrā daļa nosaka, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz noziedzīgas pašpaļāvības, ja persona ir paredzējusi savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku iestāšanās iespēju, tomēr vieglprātīgi paļāvusies, ka tās varēs novērst.

Savukārt Krimināllikuma 10. panta trešā daļa nosaka, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz noziedzīgas nevērības, ja persona nav paredzējusi savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku iestāšanās iespēju, kaut gan pēc nodarījuma konkrētajiem apstākļiem tai vajadzēja un tā varēja minētās kaitīgās sekas paredzēt.

Jūsu aprakstītajā situācijā minētās darbības nebūtu uzskatāmas par tīšu mantas bojāšanu, jo nebūtu iespējams konstatēt visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes atbilstoši Krimināllikuma 1. pantam.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 247 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas