E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29725
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Piedalīšanās ceļu satiksmē

J
jautā:
19. jūnijā, 2023
Philippe

Vēlos apšaubīt šo MK noteikumu punktu (MK noteikumu Nr. 279 4. punkts): “Īslaicīgi braukt pa ceļu ārpus apdzīvotām vietām, ja nepieciešams ceļš vai tilta šķērsošanai, atļauts mopēdiem, tricikliem, kvadricikliem un motocikliem, kuru izmantošana ceļu satiksmē izgatavotājs nav paredzējis, kā arī sniega motocikliem, kas reģistrēti Ceļu satiksmes drošības direkcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par transportlīdzekļu reģistrāciju, un speciālu traktortehniku, kas reģistrēta Valsts tehniskās uzraudzības aģents saskaņā ar traktortehnikas un tās piekabju reģistrācijas noteikumiem, bet kurus izgatavotājs nav paredzējis izmantošanai ceļu satiksmē. Braucot pa ceļu, kā arī ārpus, transportlīdzekļa vadītājam ir nepieciešams viss iespējamais, lai tiktu nodrošināta ceļu satiksmes drošība.”

Šī ir vienīgā informācija, kuru varēju atrast, par tiesībām braukt ar zaļu numura zīmi. Vai šajā jautājumā ir kāda tiesas interpretācija? Es, piemēram, dzīvoju laukos, apkārt ir daudz zemes un grants ceļu. Vai es tur varu braukt ar savu kvadriciklu? Ja nevaru, kā likums nosaka, no kurienes es varu šķērsot ceļu vai tiltu? Ja vien es nebraucu bezceļa laukā vai mežā, kas diez vai ir iespējams, šķiet, ka es faktiski nekur nevaru braukt ar neapstiprinātu transportlīdzekli (nereģistrētu CSDD).

A
atbild:
25. jūlijā, 2023

Kā tas tika norādīts jautājumā, Ministru kabineta noteikumu Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 4. punkts nosaka, ka īslaicīgi braukt pa ceļu ārpus apdzīvotām vietām, ja tas nepieciešams ceļa vai tilta šķērsošanai, atļauts mopēdiem, tricikliem, kvadricikliem un motocikliem, kuru izmantošanu ceļu satiksmē izgatavotājs nav paredzējis, kā arī sniega motocikliem, kas reģistrēti Ceļu satiksmes drošības direkcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par transportlīdzekļu reģistrāciju, un speciālai traktortehnikai, kas reģistrēta Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā saskaņā ar traktortehnikas un tās piekabju reģistrācijas noteikumiem, bet kurus to izgatavotājs nav paredzējis izmantošanai ceļu satiksmē. Braucot pa ceļu, kā arī ārpus tā, transportlīdzekļa vadītājam jādara viss iespējamais, lai tiktu nodrošināta ceļu satiksmes drošība.

Ceļu satiksmes likuma 1. panta trešais punkts nosaka, ka ceļš ir jebkura satiksmei izbūvēta teritorija (autoceļš, iela, prospekts, šķērsiela un tamlīdzīgas teritorijas visā platumā, ieskaitot brauktuvi, ietves, nomales, sadalošās joslas un saliņas). Ceļa kompleksā ietilpst ceļš, mākslīgās būves (tilti, satiksmes pārvadi, tuneļi, caurtekas, ūdens novadīšanas ietaises, atbalsta sienas un citas būves), ceļu inženierbūves (pasažieru sabiedrisko transportlīdzekļu pieturvietas un paviljoni, bremzēšanas un paātrinājuma joslas, transportlīdzekļu stāvvietas, atpūtas laukumi, velosipēdu ceļi un ietves, ceļu sakaru un apgaismojuma līnijas, elektrotransporta kontakttīkli un citas inženierbūves), satiksmes organizācijas tehniskie līdzekļi (ceļa zīmes, luksofori, signālstabiņi, aizsargbarjeras, gājēju barjeras, vertikālie un horizontālie ceļa apzīmējumi un citi tehniskie līdzekļi).

Ministru kabineta noteikumu Nr. 1080 “Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi” septītā pielikuma 4.6.2. punktā noteikts, ka bezceļu transportlīdzekļu numura zīmju simboli ir zaļā krāsā.

Tādējādi, pārvietojoties pa ceļiem Latvijas teritorijā, ceļu satiksmē atļauts izmantot:

  • reģistrētus transportlīdzekļus, kuru konstrukcija un tehniskais stāvoklis atbilst Latvijā obligāti piemērojamo standartu un normatīvu prasībām, attiecībā uz kuriem ir veikta sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana un kuriem ir dota atļauja piedalīties ceļu satiksmē.

Savukārt īslaicīgi šķērsot ceļu ar jautājumā norādīto transportlīdzekli ir atļauts.

Ar bezceļu transportlīdzekļiem ir atļauts pārvietoties vietās, kur netiek organizēta ceļu satiksme (piem., speciāli ierīkotās trasēs, sacensību vietās, savā privātīpašumā u. c.).

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 35 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas