E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29670
Lasīšanai: 3 minūtes
4
4

Vai var vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu un autoratlīdzību

J
jautā:
14. jūnijā, 2023
Ieva

Labdien! Personai ir piešķirts bezdarbnieka statuss un bezdarbnieka pabalsts. Vai tad, ja persona laikā, kad saņem bezdarbnieka pabalstu, saņem arī autoratlīdzību uz autoratlīdzības līguma pamata, kas nav lielāka par 300 EUR mēnesī, saglabājas tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu?

A
atbild:
16. jūnijā, 2023

Ja bezdarbnieka pabalsts ir piešķirts, to var saņemt tad, ja tā saņemšanas laikā negūst ienākumus, tostarp autoratlīdzību.

Vienīgais izņēmums ir tad, ja pašnodarbināta persona ir reģistrējusi Valsts ieņēmumu dienestā (VID) saimniecisko darbību, tās ienākumi mēnesī nesasniedz minimālo algu 620 eiro un pašnodarbinātais pats veic iemaksas 10% apmērā, kas ir iemaksas tikai pensijas apdrošināšanai. 

Jo autoratlīdzības saņēmējam ir izvēle:

1) visus nodokļus par saņemto autoratlīdzību maksā pats autors,

2) nodokļus maksā autoratlīdzības izmaksātājs.

Ja autors ir izvēlējies pats maksāt visus nodokļus par saņemto autoratlīdzību, tad viņš reģistrē VID saimniecisko darbību un valsts sociālās apdrošināšanas obligātas iemaksas (VSAOI) veic kā pašnodarbinātais. Ja autoratlīdzība ir vismaz 620 eiro mēnesī, tad jāveic VSAOI pilnā apmērā (31,07%), tās ir iemaksas visiem pašnodarbinātā apdrošināšanas veidiem, līdz ar to nevar vienlaikus saņemt sociālās apdrošināšanas pabalstus, tai skaitā bezdarbnieka pabalstu.

Ja autora ienākumi nesasniedz minimālo algu (620 eiro), tad VSAOI veic no faktiskajiem ienākumiem 10% apmērā. Šīs iemaksas ir tikai pensiju apdrošināšanai, tāpēc netiek ierobežota bezdarbnieka pabalsta un šādas autoratlīdzības saņemšana vienlaikus.

Savukārt, ja visus nodokļus no autoratlīdzības nomaksā autoratlīdzības izmaksātājs, tad autors saimniecisko darbību nereģistrē. Izvēloties šo nodokļu maksāšanas režīmu, VSAOI tiek veiktas, piemērojot pašnodarbinātā likmi (31,07%), un šajā gadījumā autors tiek apdrošināts visiem tiem apdrošināšanas veidiem, kuriem ir pakļauts pašnodarbinātais vispārējā gadījumā. Ja ir šāda izvēle, tad neatkarīgi no autoratlīdzības apmēra nevar vienlaikus ar autoratlīdzību saņemt arī kādu no sociālās apdrošināšanas pabalstiem, tai skaitā bezdarbnieka pabalstu.

Tā kā tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tieši saistītas ar personas atrašanos bezdarbnieka statusā, tad, zaudējot bezdarbnieka statusu, tiek zaudētas arī tiesības saņemt pabalstu. 

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 242 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas