E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29498
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā vienoties par servitūta ceļu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. maijā, 2023
Kaimiņš

Vēlos izbūvēt ceļu līdz savam valdošajam īpašumam, bet kalpojošā īpašuma zemesgrāmatā ir tikai “atzīme”: tiesības uz braucamo ceļu (nav noteikts braucamā ceļa servitūts). Kalpojošā īpašuma īpašnieks nevēlas ne vienoties par novietojumu, ne arī piekrist, lai izbūvētu ceļu un to saskaņotu būvvaldē. Kā man piekļūt īpašumam, vai ir iespējams kāds pagaidu ceļš? Un ko darīt, ja kalpojošā īpašuma īpašnieks nekam nepiekrīt? Vai jāvēršas tiesā?

A
atbild:
29. maijā, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Zemesgrāmatu likuma 43. pants noteic, ka nostiprinājumus zemesgrāmatas nodalījumā izteic ierakstos (pantos) un atzīmēs. No Zemesgrāmatu likuma 44. panta izriet, ka ierakstu veidā uz nekustamo īpašumu nostiprina tiesības, savukārt atzīmju veidā nostiprina tiesību nodrošinājumus un aprobežojumus.

Kā atzīts tiesu praksē, šādām atzīmēm ir tikai pagaidu raksturs un tās vai nu pārvēršas par ierakstiem, vai arī izzūd, par ierakstiem nepārvēršoties. Jāņem vērā, ka, pirmkārt, atzīmei nav liettiesisks raksturs un tā nenodibina servitūta tiesību. Otrkārt, pirms nav nodibināta servitūta tiesība likumā noteiktajā kārtībā, tās izlietošana, respektīvi, pārvietošanās pa strīdus ceļu, nav pieļaujama. Treškārt, servitūta pamatojums ir vajadzība nodrošināt ar labumu valdošo īpašumu kopumā (Civillikuma 1135. un 1146. pants). Ceturtkārt, servitūta tiesība ir atzīstama par spēkā esošu, ja ir nodibināti visi servitūtam nepieciešamie noteikumi, proti, pastāv valdošais un kalpojošais īpašums (Civillikuma 1141. pants); servitūtam jādod labums tā izlietotājam (Civillikuma 1135. pants), nevis tikai ērtības; servitūta tiesība ir spēkā pēc tās ierakstīšanas zemesgrāmatā (Civillikuma 1235. pants), norādot īpašumu, kuram par labu servitūts nodibināts (Civillikuma 1130. pants), un nosakot precīzu servitūta apmēru (Civillikuma 1132. pants un Zemesgrāmatu likuma 47. panta pirmās daļas 2. punkts).

Līdz ar to secināms, ka konkrētajā gadījumā servitūta tiesība nav nodibināta. Atbilstoši Civillikuma 1231. pantam šādu lietu tiesību (servitūtu) ir iespējams nodibināt un ierakstīt zemesgrāmatā vienošanās ceļā vai ar tiesas spriedumu, ja šādu vienošanos panākt nav iespējams.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 248 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas