TĒMA: Tieslietas

Par tiesībām uz saskarsmi ar tēvu

J
jautā:
10. maijā, 2023
Pāvels

Labdien! Mēs ar sievu sastrīdējāmies, viņa aizgāja dzīvot pie mātes. Tagad viņa tur dzīvo jau divus mēnešus. Mums laulībā piedzima meita. Sieva iedeva viņai savu uzvārdu, bet dzimšanas apliecībā kā tēvs esmu ierakstīts es. Gribu redzēt savu meitu, bet sieva mani nobloķēja visos sociālajos tīklos. Mēģināju sazināties ar sievasmātes starpniecību, bet viņa saka, lai vēršos tieši pie sievas. Ko es varu darīt šādā gadījumā?

A
atbild:
06. jūnijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 181. panta otrā daļa noteic, ka katram vecākam ir pienākums un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Šis noteikums piemērojams arī tad, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Tam vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērnu, ir tiesības saņemt ziņas par viņu, it īpaši ziņas par viņa attīstību, veselību, sekmēm mācībās, interesēm un sadzīves apstākļiem.

Savukārt saskaņā ar Civillikuma 182. panta pirmo daļu strīda gadījumā kārtību, kādā var izmantot saskarsmes tiesības, nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu.

Nosakot saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, tiesa var noteikt, ka zināmu laika periodu (nedēļas nogales, brīvdienas skolā, vecāku atvaļinājuma laiku u. tml.) bērns pavada pie tā vecāka, pie kura viņš nedzīvo, vai arī viņu tikšanās laiku.

Tiesa, ciktāl tas atbilst bērna interesēm, saskarsmes tiesības var ierobežot, turklāt, ja nepieciešams, noteikt, ka ar bērnu drīkst tikties tikai saskarsmes personas klātbūtnē vai bāriņtiesas ieteiktā noteiktā vietā, vai noteikt pienākumu noteiktā laikā kopā ar bērnu ierasties bāriņtiesā. Ja tiesa konstatē, ka ar bērnu drīkst tikties tikai saskarsmes personas klātbūtnē, un puses nevar vienoties par saskarsmes personu vai bāriņtiesa nepiekrīt pušu izvēlei attiecībā uz saskarsmes personu, tad saskarsmes tiesības īsteno bāriņtiesas pārstāvja vai bāriņtiesas pilnvarotas personas klātbūtnē. Tiesa var uz laiku atņemt saskarsmes tiesības, ja saskarsme kaitē bērna interesēm un kaitējums citādi nav novēršams.

Ja bērns ir šķirts no ģimenes, tad saskarsmes tiesības var ierobežot bāriņtiesa.

Vairāk par saskarsmes tiesībām var lasīt LV portālā publicētajā skaidrojumā “Saskarsmes tiesības un pienākumi”.