E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29372
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Kā maksā nodokļus, strādājot pie Latvijas darba devēja attālināti no citas valsts

J
jautā:
10. maijā, 2023
Tatjana

Esmu Latvijas pilsonis, un ģimenes apstākļu dēļ man būs jāpārceļas uz Vāciju. Man patīk mans darbs, tāpēc esmu vienojies ar darba devēju Latvijā, ka varēšu strādāt attālināti ar tādiem pašiem nosacījumiem. Vai tas, ka mana dzīvesvieta reģistrēta citā valstī, ietekmēs nodokļu maksāšanu Latvijā? Kuras valsts nodokļi man būs jāmaksā? Latvijas? Vācijas? Vai gan Latvijas, gan Vācijas? Vai mana reģistrācija citā valstī ietekmē manas nodokļu saistības Latvijā? Vai darba devējam Latvijā mainīsies algas izmaksas nosacījumi?

A
atbild:
31. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodokļu maksāšanas pienākumi ir saistīti ar nodokļu rezidences statusu. Tas nemainās automātiski līdz ar dzīvesvietas reģistrācijas izmaiņām, nodokļu rezidences noteikšanai ir papildu kritēriji. Lai mainītu savu statusu (no Latvijas rezidenta uz nerezidenta), ir jānokārto formalitātes, proti, Valsts ieņēmumu dienestā Latvijā jāiesniedz iesniegums par Latvijas rezidenta statusa maiņu, norādot datumu un citus prasītos datus.

Ja persona darbu veic attālināti kādā no ES/EEZ valstīm Latvijas darba devēja labā vairāk nekā 183 dienas 12 mēnešu periodā un ir Latvijas nodokļu rezidents, tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir maksājams dzīvesvietas valstī (Vācijā). Tas, kā būs piemērojams nodoklis individuālā situācijā, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Sociālā apdrošināšana Eiropas Savienībā tiek koordinēta atbilstoši sociālās drošības regulām. Ja darbinieks pārtrauc strādāt vienā ES dalībvalstī un uzsāk strādāt citā dalībvalstī, tad mainās piemērojamie tiesību akti un dalībvalsts, kurā jāveic iemaksas. Arī attālinātais darbs pakļaujas šim regulējumam. Ja dzīvosiet Vācijā un strādāsiet attālināti pie Latvijas darba devēja, tad uz jums attieksies Vācijas sociālās drošības tiesību akti un sociālās apdrošināšanas iemaksas no gūtajiem ienākumiem pie Latvijas darba devēja būs jāveic Vācijā, saskaņā ar Vācijas tiesību aktos noteikto. Jums būs jāvēršas Vācijas kompetentajā iestādē un jālūdz izsniegt A1 sertifikātu, kas apliecinās Vācijas tiesību aktu piemērošanu. Pamatojoties uz šo sertifikātu, Latvijas darba devējam būs pienākums veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas Vācijā. Vai arī, vienojoties ar darba devēju, sociālās apdrošināšanas iemaksas Vācijā var veikt pats darbinieks, ievērojot Vācijas tiesību aktos noteikto.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 157 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas