E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29287
Lasīšanai: 3 minūtes

Par laulāto īpašumtiesībām uz dzīvokli, kas iegādāts laulības laikā

J
jautā:
01. maijā, 2023
Jānis

Manas māsas meita noslēdza laulību 1994. gadā. Laulības attiecības izbeigtas 2013. gadā. Radiniece prasības pieteikumu tiesā iesniegusi šogad. 1999.gadā par sertifikātiem tika iegādāta dzīvojamā māja un reģistrēta zemesgrāmatā uz vīra vārda. Tā kā laulātajiem savu sertifikātu nebija, es no sava konta vajadzīgo sertifikātu daudzumu pārskaitīju uz radinieces vīra kontu. To varu apliecināt ar “Latvijas Krājbankas” filiāles kvītīm. Mājas īpašnieks noslēdz nekustamā īpašuma patapinājuma līgumu ar uzņēmumu. Arī sieva neizrāda interesi mājas apsaimniekošanā. Jautājums: kas ir ēkas faktiskie īpašnieki ?

A
atbild:
16. maijā, 2023

No jautājuma nav saprotams, ko nozīmē “laulības attiecības izbeigtas 2013. gadā”? Laulība juridiski izbeidzas ar šķiršanos, kas ir balstīta uz abu laulāto savstarpēju vienošanos vai tiesas lēmumu. Šķiršanās laikā laulātajiem ir jāvienojas par kopīgas mantas sadali. Dzīvojama māja, kas iegādāta laulības laikā, tiek uzskatīta par abu laulāto kopīgo mantu, ja netiek pieradīts pretējais.

Ja laulātie kopīgo mantu dala, tiek ņemta vērā visa laulāto manta, kas nav atzīstama par viena laulātā atsevišķo mantu: kustamās un nekustamās lietas ar visiem piederumiem, kā arī laulāto prasījumi un saistības. Strīdus laulības šķiršanas lietā izšķir tiesa.

Par nekustamā īpašuma (dzīvojamās mājas) īpašnieku tiek atzīts tikai tas, kā īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatās atbilstoši Latvijas Republikas “Civillikuma” 994. pantamJa laulāto kopīgais nekustamais īpašums ierakstīts zemesgrāmatā uz viena laulātā vārda, pieņemams, ka otrs laulātais savu daļu šajā īpašumā nodevis viņa pārvaldībā.

Laulības laikā laulātie pārvalda un rīkojas ar kopīgo mantu kopā, savstarpēji vienojoties. Viena laulātā rīcībai ar šo mantu ir nepieciešama otra laulātā piekrišana.

Tā tas ir noteikts Latvijas Republikas “Civillikumā” 77., 89., 90., 91., 109. pantā.

Jautājumā norādītais maksājuma apliecinājums par Jūsu veikto maksājumu var tikt izmantots kā pierādījums tiesā, risinot  abu laulāto mantisko strīdu. Citādi tiesību uz dzīvojamo māju kā nekustamo īpašumu Jums nav.

Ja Jūs vēlaties prasīt atmaksāt Jums sertifikātu vērtību, jāņem vērā, ka civiltiesībās ir paredzēts noilgums parādsaistībām. LR “Civillikuma” 1893., 1895. pantā ir noteikts, ka saistību tiesības izbeidzas, ja tiesīgā persona tās pienācīgi neizlieto likuma noteiktā noilguma termiņā. Visas saistību tiesības, kas nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai nav likumā noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā. Turklāt iemaksātie sertifikāti attiecas uz laulāto kopīgo saimniecību (īpašumu), tātad laulātie par to atbild solidāri.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU