TĒMA: Tieslietas

Tiesai ir pienākums noskaidrot objektīvo patiesību

J
jautā:
24. aprīlī, 2023
Ira

Pirms pāris gadiem nodega ēka, kas man ar otru cilvēku bija kopīpašumā (katram 1/2 daļas). Ēka bija apdrošināta, un vienam vai otram īpašniekam vajadzēja uzrakstīt piekrišanu, kuram tiks izmaksāta visa apdrošināšanas summa. Es uzrakstīju, lai izmaksā otram īpašniekam, taču viņš nesamaksāja visu summu, kas man pienācās, jo laikam kaut kur iztērēja. Vienojāmies un par neatmaksāto summu privātā kārtā noslēdzām aizdevuma līgumu, kurā norādīts, ka viņš man ir parādā konkrēto summu, bet, nezinot, kā to īsti norādīt, uzrakstījām, ka es viņam šo summu it kā aizdevu skaidrā naudā. Daļu viņš atdeva, taču joprojām visu summu neesmu atguvusi. Viņš apgalvo, ka patlaban nav ko atdot. Vai varu vērsties tiesā par parāda piedziņu un vai tiesa atzīs par spēkā esošu aizdevuma līgumu, ja konkrētā summa bija par nodegušo ēku no apdrošinātāja, nevis, kā līgumā norādījām, ka tā ir nodota skaidrā naudā?

A
atbild:
27. aprīlī, 2023

Saskaņā ar likuma “Par tiesu varu” 17. pantu tiesas pienākums, izskatot jebkuru lietu, ir noskaidrot objektīvo patiesību. Tiesa, izskatot lietu, konstatē faktus, pamatojoties uz tiesas sēdē pārbaudītiem pierādījumiem, savukārt pierādījumus tiesa novērtē pēc savas iekšējās pārliecības, kas pamatota uz tiesas sēdē vispusīgi, pilnīgi un objektīvi pārbaudītiem pierādījumiem, vadoties pēc tiesiskās apziņas, kas balstīta uz loģikas likumiem, zinātnes atziņām un dzīvē gūtiem novērojumiem (Civilprocesa likuma 97. pants). Līdz ar to tikai tiesas ieskatā būs konkrēta aizdevuma līguma izvērtēšana. Tomēr jānorāda, ka jūsu aprakstītajā situācijā nozīmīgi būs tas, kā spēsiet pierādīt parāda esamību un vai parādnieks atzīs prasību. Ņemot vērā, ka faktiski persona jums ir parādā, turklāt ir to atzinusi, veicot daļēju samaksu, būtu svarīgi situāciju korekti izskaidrot prasības pieteikumā tiesai. Tādēļ rekomendēju vērsties pie jurista vai zvērināta advokāta, lai sagatavotu prasības pieteikumu tiesai.