E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29124
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Veselība
1
1

Ilgāk par 52 darbnespējas dienām slimības pabalstu nevar piešķirt

J
jautā:
11. aprīlī, 2023
Kristaps

Labdien! Ko iesākt, ja ir noslimots 52 nedēļas 3 gadu periodā un VSAA atsaka slimības pabalstu?

A
atbild:
02. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kārtību, kādā tiek pagarināta darbnespēja, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība”. Turklāt gadījumā, ja darbnespēja turpinās ilgāk par 26 nedēļām, ārstam pacients ir jānosūta uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (VDEĀVK). Komisija sniedz atzinumu par darbnespējas lapas pagarināšanu darbnespējas periodā, kas turpinās ilgāk par 26 nedēļām, bet ne ilgāk par 52 nedēļām (skaitot no darbnespējas pirmās dienas), ja tas nepieciešams pilnvērtīgas ārstēšanas nodrošināšanai (tostarp rehabilitācijas nodrošināšanai), vai nosaka invaliditāti.

Pēc 52 darbnespējas nedēļām slimības pabalstu nav tiesību piešķirt. Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 13. panta pirmā daļa paredz, ka slimības pabalstu piešķir un izmaksā par laiku no darbnespējas 11. dienas līdz darbspēju atgūšanas dienai, bet ne ilgāku par 26 nedēļām, skaitot no darbnespējas pirmās dienas, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai ne ilgāku par 52 nedēļām triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.

Ja veselības traucējumi neļauj atsākt darbu, lai būtu ienākumi, jākārto invaliditāte. Lai veiktu invaliditātes ekspertīzi, jādodas pie sava ģimenes vai ārstējošā ārsta, kurš, izvērtējot veselības stāvokli un funkcionēšanas ierobežojumus, nosūtīs pie attiecīgajiem speciālistiem, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus un ārstēšanu un, ja nepieciešams, nosūtīs uz VDEĀVK invaliditātes ekspertīzes veikšanai.

Vairāk informācijas ir pieejams komisijas mājaslapā šeit.

MK noteikumu Nr. 805 “Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību” 11. punkts noteic, ka invaliditātes vai darbspēju ekspertīzi veic personai ar fiziskās vai garīgās veselības traucējumiem, kuru dēļ tā nepārtraukti ārstējusies vismaz sešus mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas komisijā, tai ir radušies (vai var uzskatīt, ka ir radušies) stabili funkcionēšanas ierobežojumi, un to apliecina medicīniskie dokumenti.

Ja VDEĀVK noteiks invaliditāti, ņemot vērā invaliditātes grupu un sociālās apdrošināšanas datus (apdrošināšanas stāžu, veikto iemaksu apmēru noteiktā periodā u. c.), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķirs invaliditātes pensiju vai sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā.

Informāciju par invaliditātes noteikšanu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija VSAA iesniedz elektroniski.

Cilvēkiem ar invaliditāti (ņemot vērā invaliditātes smaguma pakāpi, grupu) dažādiem maksājumiem ir atvieglojumi, tai skaitā pacienta iemaksai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU